استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

صدا دادن اجاق گاز: 4 مشکل شایع که علت صدا دادن اجاق گاز هستند

بررسی دلایل صدا دادن اجاق گاز

صدا دادن اجاق گاز، یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است باعث صدا دادن اجاق گاز شود و در کنار آن روش‌هایی نیز وجود دارد که می‌توان با کمک آنها این مشکل را حل کرد. در این مطلب به اصلی‌ترین علل صدا دادن اجاق گاز خواهیم پرداخت. همچنین روش‌های حل این مشکل در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در صورتی که شما هم با این مشکل روبه‌رو هستید با ما همراه باشید.

درخواست کارشناس از کاراباما

بررسی دلایل صدا دادن اجاق گاز

اجاق گاز در غالب مواقع صدایی از خود تولید می‌کند. اما اگر احساس کردید که صدای تولید شده از اجاق گاز می‌تواند ناشی از موارد دیگر باشد بهتر است هوشیار باشید و این اتفاق را جدی بگیرید تا مشکلی برای اجاق گازتان پیش نیاید. به طور کلی صدا دادن اجاق گاز می‌تواند 4 علت شایع داشته باشد:

1. از کار افتادن فن خنک‌ کننده

فن خنک‌ کننده یکی از قطعات کاربردی هر اجاق گاز است؛ وظیفه‌ فن خنک ‌کننده این است که پس از اتمام کار اجاق گاز، به ‌صورت خودکار روشن می‌شود تا اجاق گاز را خنک کند. در برخی از مواقع ممکن است، فن خنک ‌کننده کثیف شده باشد، به این دلیل که اجزای داخلی آن که ارتباط مستقیمی با چربی دارند، جرم‌ گرفته است. همین مورد باعث می‌شود تا اجاق گاز صدا دهد.

  • یکی از راه‌های برطرف کردن صدای اجاق گاز، ، تمیز کردن اجزای فن با کمک جرم‌گیر و مواد شوینده است.
  • در برخی از موارد بهتر است با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص فن را تعویض کنید.
پیشنهاد مطالعه : علت کار نکردن فندک اجاق گاز چیست؟

2. هرز شدن و کثیف شدن پروانه فن

پروانه فن یکی از قطعاتی است که در فر اجاق گاز قرار دارد؛ از وظایف اصلی این قطعه این است که هنگام پخت غذا درون فر، هوای گرم را در فضای داخل فر پخش می‌کند تا غذا زودتر پخته شود.

اما هرز شدن و کثیف شدن پروانه فن می‌تواند یکی از علل اصلی صدا دادن اجاق گاز باشد، اما چه عواملی باعث می‌شود این قطعه دردسرساز شود؟

  • کثیف بودن و جرم بستن پروانه فن باعث بروز صدای اجاق گاز می‌شود.
  • در صورتی که تیغه این قطعه دچار آسیب یا پیچ‌خوردگی شود، ممکن است صداهای نا به هنجاری از اجاق گاز تولید شود.

اما برای اینکه بتوانید این علت صدای اجاق گاز را رفع کنید دو راه وجود دارد:

  • ابتدا برای جرم‌گیری و تمیزکردن پروانه فن آن را با مواد شوینده تمیز کنید.
  • برای مشکل هرزشدگی پروانه فن بهترین راه، تعویض این قطعه است که به منظور انجام این کار حتماً از یک تعمیرکار اجاق گاز حرفه‌ای کمک بگیرید.

صدا دادن اجاق گاز

3. تجمع چربی و باقی ‌مانده مواد غذایی

یکی از دلایلی که باعث صدا دادن اجاق گاز می‌شود، تجمع چربی و ذرات مواد غذایی است. ذرات باقی ‌مانده نه ‌تنها باعث صدا دادن اجاق گاز می‌شود بلکه لذت آشپزی را از شما دریغ می‌کند.

ذرات باقی‌مانده غذا به‌آسانی می‌ تواند مسیر شعله را مسدود کند، باعث بروز صدا شود حتی در موارد بسیار زیادی باعث ایجاد بوی بد و دود در هنگام آشپزی شود.

  • برای پیشگیری از جرم گرفتن اجاق گاز باید پس از هر مرتبه آشپزی، اجاق را به‌ خوبی تمیز کنید تا باقی‌مانده مواد غذایی مسیر شعله را مسدود نکنند.
پیشنهاد مطالعه : عیب یابی و رفع مشکلات رایج اجاق گاز یا فرگاز

4. به‌ هم‌ ریختگی نسبت هوا به گاز

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث صدا دادن اجاق گاز شود به ‌هم‌ ریختگی نسبت هوا به گاز است، مشکلی که با به ‌هم‌ خوردن تنظیمات اجاق گاز رخ می‌دهد. در واقع می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین دلایل صدا دادن اجاق گاز به ‌هم‌ ریختگی نسبت تنظیمات هوا به گاز است. برای حل این مشکل بهتر است از متخصصان تعمیر اجاق گاز کمک بگیرید.

سوالات متداول

فن خنک‌ کننده یکی از قطعات کاربردی هر اجاق گاز است؛ وظیفه‌ فن خنک ‌کننده این است که پس از اتمام کار اجاق گاز، به ‌صورت خودکار روشن می‌شود تا اجاق گاز را خنک کند.

پروانه فن یکی از قطعاتی است که در فر اجاق گاز قرار دارد؛ از وظایف اصلی این قطعه این است که هنگام پخت غذا درون فر، هوای گرم را در فضای داخل فر پخش می‌کند تا غذا زودتر پخته شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.