استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 علت صدای زیاد جاروبرقی بوش + ارائه راهکار

6 علت صدای زیاد جاروبرقی بوش + ارائه راهکار

جاروبرقی هنگام کار کردن، صدای بلندی تولید می‌کند که کاملا طبیعی است. اما برخی اوقات به دلیل بروز مشکلاتی، صدای جاروبرقی بیشتر از حد نرمال می‌شود و ممکن است آزاردهنده باشد. صدای زیاد جاروبرقی بوش ممکن است به دلایل گوناگونی به وجود بیاد. از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل، می‌توان به بالا بودن دور موتور، وجود خرابی در قطعات داخلی جاروبرقی، انسداد لوله خرطومی و … اشاره کرد. در این مقاله به بررسی علت صدای زیاد جاروبرقی بوش پرداخته‌ایم.

علت صدای زیاد جاروبرقی بوش چیست؟

دلایل گوناگونی وجود دارد که باعث می‌شود جاروبرقی صدای زیادی ایجاد کند. چنانچه متوجه صدای غیر عادی از دستگاه شدید، باید علت صدا را بررسی کرده و برای تعویض قطعات یا تعمیر جاروبرقی اقدام کنید. شایع‌ترین دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش عبارت‌اند از:

  1. بالا بودن دور موتور
  2. خراب شدن بلبرینگ‌ها
  3. معیوب شدن پروانه‌های جاروبرقی
  4. فرسودگی لاستیک نگهدارنده
  5. پر بودن کیسه جاروبرقی
  6. انسداد و گرفتگی لوله خرطومی

بالا بودن دور موتور جاروبرقی

دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش

دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش و راهکار رفع مشکل در ادامه بیان شده است:

بالا بودن دور موتور جاروبرقی

یکی از عللی که باعث صدای زیاد جاروبرقی بوش می‌شود، وقتی است که دستگاه روی دور تند قرار دارد. در این حالت قدرت مکش جاروبرقی هم بسیار بالا می‌رود. با افزایش قدرت مکش، مسلما صدای دستگاه هم به نحو قابل توجهی بیشتر می‌شود.

اگر صدای زیاد جاروبرقی ناشی از دور تند دستگاه است، سعی کنید درجه آن را کاهش دهید تا به موتور آن فشار وارد نشود.

کثیفی یا خرابی بلبرینگ جاروبرقی

از دیگر دلایل بروز این مشکل، معیوب شدن بلبرینگ‌های جاروبرقی است. اگر بلبرینگ‌های جاروبرقی خراب شود، بین کفشک‌های دستگاه و آرمیچر، اصطکاک خشکی ایجاد می‌شود که با صدای زیادی همراه است.

برای رفع این مشکل باید موتور دستگاه توسط تکنسین باز شود، فن از موتور خارج گردد و زغال‌های کربنی مورد بررسی قرار بگیرند. در صورت خرابی باید این قطعه تعویض شود.

خراب شدن پروانه ‌های دستگاه، علت صدای زیاد جاروبرقی بوش

در صورت خرابی یا شکستگی پروانه یا فن نیز می توانیم شاهد سر و صدای غیر عادی جاروبرقی بوش باشیم. در صورت آسیب به پروانه باید برای تعویض آن اقدام کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن سایر قطعات، حتما از یک تکنسین متخصص تعمیر جاروبرقی بوش کمک بگیرید.

فرسودگی لاستیک نگهدارنده دستگاه

لاستیک نگهدارنده بین قطعات دستگاه نصب می‌شود تا لرزش بدنه جاروبرقی را در اثر قدرت زیاد موتور کاهش دهد. اگر این لاستیک خراب یا فرسوده شده باشد، لرزش و صدای برخاسته از موتور هم بیشتر می‌شود.

پر بودن کیسه جاروبرقی علت صدای زیاد جاروبرقی بوش

پر بودن کیسه جاروبرقی

گاهی اوقات صدای زیاد جاروبرقی بوش به علت تخلیه نشدن کیسه دستگاه اتفاق می‌افتد. اگر جاروبرقی برای مدت طولانی تخلیه نشود، زباله‌ها و گرد و خاک به داخل فیلتر و درون موتور منتقل می‌شوند. در این شرایط دستگاه عملکرد درستی ندارد و ممکن صدای غیر عادی از آن شنیده شود.

هر چند وقت یکبار پاکت جاروبرقی را بررسی و در صورت پر بودن تخلیه کنید.

بیشتر بخوانید: علت عدم مکش جاروبرقی

گرفتگی لوله خرطومی، علت صدای زیاد جاروبرقی بوش

از متداول‌ترین دلایل صدای زیاد جاروبرقی، می‌تواند انسداد و گرفتگی مسیر لوله خرطومی یا تلسکوپی باشد. برای رفع این مشکل لوله را باز کرده و تمیز کنید.

کلام پایانی

همان طور که در این مقاله توضیح دادیم، صدای زیاد جاروبرقی بوش ناشی از چند علت مختلف است. با بررسی موارد گفته شده، می‌توانید نسبت به رفع صدای زیاد دستگاه اقدام کنید. در اثر نادیده گرفتن این مشکل، به دیگر قطعات دستگاه از جمله موتور آسیب جدی وارد خواهد شد.

سوالات متداول

زیرا در این حالت بین کفشک‌ها و آرمیچر جاروبرقی اصطکاک خشک ایجاد می‌شود که با صدای زیادی همراه است.

وقتی لاستیک نگهدارنده داخل جاروبرقی خراب و فرسوده شود، قدرت بالای موتور، باعث لرزش بدنه می‌شود که صدای زیادی هم تولید می‌کند.

ممکن است صدای زیاد دستگاه ناشی از خرابی قطعه‌ای باشد که بی‌توجهی به آن باعث آسیب دیدن سایر قطعات می‌شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.