استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

نحوه شستشوی کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

نحوه شستن پنل بیرونی کولر گازی اسپلیت

با نزدیک تر شدن فصل گرما، اکثر کسانی که از کولر گازی یا اسپیلت استفاده می کنند، به فکر سرویس کردن کولر گازی یا اسپلیت خود می افتند. سرویس کردن کولر گازی علاوه بر بررسی سلامت کولر از نظر فنی (مانند چک کردن امپر و چک کردن شارژ گاز کولر گازی)، شامل شستشوی کولر گازی است. به طور کلی فرایند شستن کولر گازی شامل شستن پنل بیرونی کولر گازی و همچنین شستن پنل بیرونی کولر گازی می باشد. در این مقاله قصد داریم درباره نحوه شستن پنل بیرونی کولر گازی به عنوان یکی از مراحل اصلی شستشوی کولر گازی صحبت کنیم.

اگر در زمینه سرویس کردن کولر گازی و همچنین نحوه شستشوی کولر اسپلیت یا کولر گازی تجربه و تخصصی ندارید، توصیه می کنیم که شخصا اقدام به این کار نکنید، چرا که ممکن است به کولر گازی آسیب جدی برسانید. در صورتی که جهت سرویس و شستشوی کندانسور کولر گازی خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

آموزش شستشوی کندانسور کولر گازی (اسپلیت)

بعد از به اتمام رسیدن شستشوی پنل داخل نوبت به شستشوی کندانسور کولر گازی (پنل خارجی) می‌رسد. کثیف بودن کندانسور یکی از دلایل خنک نبودن باد کولر گازی است. حتماً دقت کنید که در هنگام انجام این کار همچنان برق کولر قطع بوده تا مشکلی از لحاظ اتصالی برق به وجود نیاید قبل از هر کاری باید ایمنی را رعایت کنید.

ما شستشوی کندانسور کولر گازی را به دو مدل شرح می‌دهیم

 1.  اول برای آن دسته از دوستانی که کاملاً مبتدی بوده و هیچ‌گونه آشنایی با مسائل فنی ندارند
 2.  دوم برای آن دسته از کسانی که تا حدودی به مسائل فنی آشنایی داشته و قادر به انجام آن هستند.

در صورتی که برای سرویس کولر گازی خود نیاز به تعمیرکار حرفه ای و باتجربه دارید با شماره تلفن 88304434 تماس حاصل فرمایید.

آموزش اول :

شما به دلیل اینکه با مسائل فنی زیاد آشنایی ندارید همین‌قدر که اصول اولیه را رعایت کنید مطمئن باشید که در سرمادهی و راندمان کولر که منجر به کم شدن مصر ف بر ق شما خواهد شد نقش  بسیار زیادی خواهید داشت.

اگر در منزل دستگاه کارواش خانگی دارید به‌وسیله آن قسمت پشت و کنار کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی را که شکلی مانند رادیاتور ماشین دارد (در زیر نمونه آن را مشاهده می‌کنید) را با دستگاه کارواش خانگی یا شیلنگ آب پرفشار کاملاً تمیزی نمایید و دقت کنید که هیچ‌گونه کثیفی روی آن باقی نماند.

سرویس پنل بیرونی کولر گازی

در انجام این کار نگران موتور فن بیرونی که هنگام شستشو خیس می‌شود هم نباشید زیرا کاملاً در برابر آب عایق بوده و مشکلی پیش نخواهد آمد.

وقتی از انجام آن مطمئن شدید تا یک یا دو ساعت کولر را روشن نکنید و بعدازآن می‌توانید کولر گازی خود را روشن کرده و از سرمایی لذت‌بخش  استفاده کنید

البته اگر به وسیله دستگاه کارواش این کار را انجام میدهید حتما به این نکته توجه کنید که اگر آب را بافشار به صورت اریب به طرف فین های دستگاه بگیرید و این فین ها اصطلاحا خم بشود یا روی هم بخوابد اسیب بزرگی به کولر وارد کرده اید دقت کنید تا جایی که میتوانید در انجام این کار دقت کنید

خواندن این مطلب نیز توصیه می شود :

آموزش دوم :

اما آن دسته از عزیزانی که تا حدودی با مسائل فنی آشنایی دارند بهتر است که قبل از شستشو درب بالایی کندانسور را که در شکل زیر می‌بیند بازکرده و تمامی کویل (فین) را مانند این دوست ژاپنیمان کاملاً با فشار آب یا دستگاه کارواش بشویید و وقتی از تمیز شدن مطمئن شدید نوبت به جعبه برق کناره آن می‌رسد.                                                                                                                                     شستن یونیت بیرونی              
شستشوی کندانسور

ناجایی که می‌توانید سعی کنید خاک روی آن را گرفته و آنجا را تمیز کنید و تمامی پیچ‌هایی که سیم‌های برق به‌وسیله آن نگه‌داشته می‌شود را با پیچ‌گوشتی محکم کنید تا براثر لرزش دستگاه سیمی باز نشود زیرا اگر سیمی از جای خود خارج شود مطمئن شوید که کولر گازی شما به تعمیرکار احتیاج پیدا خواهد کرد.

بعدازاین کار درب بالایی را به حالت اول برگردانده و پیچ‌های آن را محکم کنید تا در زمان استفاده کولر گازی شما صدای اضافی تولید نکند

مطمئناً همین کارهای به‌ ظاهر ساده در سرویس و تعمیر اسپیلت کولر گازی می‌تواند تا حد بسیار بالایی از خرابی کولر در فصل زمستان جلوگیری کرده و شمارا از پرداخت هزینه برق اضافی و هزینه تعمیرکار معاف کند .

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران

سلام
در روش اول به پنل خارجی کولر گازی دو سیم وصل می شود آیا لازم است که آن دو سیم را خارج کنیم یا فقط کافی است با شلنگ آب بپاشیم و آیا می شود با بخار شور این کار را کرد

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اصلا متوجه منظورتان نشدم لطفا واضح تر توضیح بدین
  ممنون

  پاسخ دهید

سلام پنل خارجی را میتوان در حالت نصب شده (روی دیوار) شستشو کرد یا باید سیمهای وصل شده را جدا کرده و پنل را پایین بیاوریم.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر امکانات داشته باشید بدون پایین اوردن هم میتوان با دستگاه کارواش یا بخار شور این کار را انجام داد ولی قبل از این کار حتما و حتما باید برق کل سیستم را قطع کرد و با پوشاندن قسمت برق وبرد دستگاه از وارد نشدن حتی یک قطره اب به ان قسمت مطمئن شوید اگر فکر میکنید نمیتوانید حتما با تعمیرکار مشورت کنید اگر برد خیس شود مشکل شما چند برابر خواهد شد بعد از شستشوی دستگاه هم تا چند ساعت از دستگاه استفاده نکنید

  پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
من اصلا متوجه منظورتون نشدم لطفا واضح تر توضیح بدبن ممنون

پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
مدل دستگاهتون چیه

پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
من اصلا متوجه منظورتون نشدم لطفا بیشتر توضیخ بدید
ولی خنک نشدن کولر گازی دلایل بسیار زیادی داره که در توضیحات بیشتری بدین تا راهنمایی کنم

پاسخ دهید

رامين كلاهي

سلام
آب خالي كافيه ؟؟؟
نيازي به مواد شوينده نداره ؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  بله اب خالی کافیه ولی اگر سیستم شما چرب شده است می توانید از گاز پاک کن برای تمیز تر شدن استفاده کنید.

  پاسخ دهید

علیرضا دولتی

سلام. پره داخلی که درون کولر می چرخد و باد را بیرون می دمد چگونه تمیز می شود

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  این کار یعنی تمیز کردن فن بلیور داخلی کولر گازی کار بسیار مشکلی است که اگر تعمیرکار کولر گازی نباشید و به مسایل آن اگاهی نداشته باشید با مشکل مواجه میشوید شما با یک چراخ قوه زمانی که کولر خاموش است پره های داخلی رو چک کنید اگر کثیف باشد یا گرفته باشد با این کار کاملا مشخص خواهد شد و در صورت کثیفی باید طبق اموزش ها قاب کولر باز شده و این کار صورت بگیرد ولی اگر در مسایل فنی تخصصی ندارید حتما با یک تعمیرکار کولر گازی در این زمینه مشورت کنید

  پاسخ دهید

علیمحمدی

سلام چطوری درب پنل کولر ال جی باز میشود هیچ دکمه ای تعبیه نشده ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  کدام درب منظور شماست درب جلویی پنل که محصوص فیلتر کولر گازی است

  پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
کولر گازی شما در چه حالتی با این صدا خاموش میشود در حالت گرمایش یا سرمایش؟

پاسخ دهید

محسن انصاري

سلام كولر اسپليت بنده ميدياست. مي خواستم بپرسم در رابطه با تميز كردن كندانسور كه بيرون اتاق نصبه شما در مورد تميز كردن قسمتي كه شبيه ترموستات ماشينه فرمودين اما اونطرفش كه پره ها رو شامل ميشه اشاره اي نكردين. در اين مورد دسته اي از تعميركارا ميگن نبايد اصلاً آب بزني چون ممكنه به داخل نفوذ كنه و دسته ديگر معتقدند كه اين قسمت كاملاً پك شدس و با قطع برق و استفاده نكردن تا دو سه ساعت پس از شستشو ميشه با فشار آب تميزش كرد نظر شما چيه؟!

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر منظور شما کویل های بیرونی کولر گازی است باید عرض کنم که شما باید برق کولر گازی را کاملا قطع کرده و به وسیله اب اقدام به تمیز کردن آن کنید البته مراقب باشید که اب به قسمت جعبه برق نفوذ نکند بعد از این کار میتوانید کولر گازی را روشن و استفاده نمایید

  پاسخ دهید

   محسن انصاري

   سلام مجدد، بنده كه خدمتتون عرض كردم پره هاي كندانسور! منظور بنده روشن بود. چون كندانسوري كه بيرون قرار گرفته در جلو داراي پره كه حفاظ ميله اي روي آن كشيده شده و در پشت و پهلو شبكه هايي داره كه شبيه رادياتور ماشين هستن. سوال من در رابطه با قسمت پره ها و نه بخش رادياتوري است. چون اظهار نظر هاي متفاوتي در مورد آب گرفتن مستقيم به آنها وجود داره نظر فني حضرتعالي چيه؟

   پاسخ دهید

   محمد جواد انصاری

   سلام،علت اینکه باد کولر انگار نفس نفس میزند و خنکیش تداوم نداره یعنی چند ثانیه بادش خنک هست بعد چند ثانیه خنک نیست مثل حالتی که انگار کولر رو فن هست و پشت سر هم سرد نیست همینطور چند ثانیه خنک و چند ثانیه خنک نیست چیه لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ دهید

    نسیم اسلام پور

    سلام دوست عزیز
    شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

کیانوش

سلام.بنده بعد از شستن کندانسور و پس از ساعاتی ک از شستن گذشت اقدام ب روشن کردن کولر کردم ک متاسفانه روشن نمیشود و فقط چراغ اپراتور خاموش روشن میشود.ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  باور کنید فقط با چک کردن کامل امکان دادن نظر درست و جود دارد ولی بری ا اطمینان 1 روز صبر کنید تا کندانسور کاملا خشک شود احتمال اتصالی کردن در یونیت بیرونی هست.

  پاسخ دهید

یعقوب

سلام.فقط خواستم بگم آقا خدا قوت!!
سایتتون خیلی مفیده.من یه تعمیرکار تازه کار تو مازندرانم.نمیدونم 0 تا 100 کار تميز كردن كولر اسپيلت برای پنل بیرونی رو گفتین یا نه.ولی حتی اگه یه محرک هم باشه محرک خوبیه.
خدا روزیتون زیاد کنه که به فکر زیاد شدنه رزق مردمین.
بازم خدا قوت.

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  خواهش میکنم دوست عزیز خوشحالیم که مورد استفاده واقع شده

  پاسخ دهید

کارشناس 1: پیرنیا

سلام
چه صدایی و از کدام قسمت و در چه مرحلی ای از کار کردن این صدا به گوش میرسد

پاسخ دهید

بهمن حمزه نژاد

سلام لطفاًً کمک کنید کمپرسور کولر وارد مدار میشود فن کمپرسور هم همزمان روشن میشود ولی بعد از یک دقیقه فن خاموش میشود ولی کمپرسور روشن میماند لطفاً عیب دستگاه را توضیح دهید.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شما از اینکه جریان به فن میرسد مطمن هستید و یا به تازیگی تغییراتی در سیم بندی کولر گازی انجام داده اید ؟ یا انکه خازن فن را عوض کرده اید ؟

  پاسخ دهید

محسن مالکی

با وجود اینکه کولر تازه سرویس شده بازم ظرق چند روز شتاب و پرتاب باد ضعیف شده باز احتیاج به شستشوی فن بیرون هست ؟ چون محوطه اش گردو خاک زیاده؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی اگر کولر گازی خود را به تازگی سرویس کرده اید و اقدام به شستن کولر گازی خود (هم پنل داخلی و هم پنل بیرونی) کرده اید. نیازی به شستن مجدد نیست. ممکن است در حین شستشوی کولر گازی سهوا مشکلی بوجود آمده باشد که باعث این مشکلات شده است. اما برای عیب یابی دقیق، حتما باید کولر شما توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود.

  پاسخ دهید

سمانه صائمي

باسلام وخسته نباشيد.كولرگازي ما٨ساله كه بطورمرتب هم تابستان وعم زمستان كارميكنه و امسال ديگه ازكارافتاد وتعميركاركفت كه موتورش سوخته.من تواين ٨سال فقط اون دستگاهي كه داخل منزل هست رو تميز ميكردم وبازميكردم وميشستم ولي اون دستگاهي كه بيرون خونه وروي پشت بام هست اصلا سرويس نشده. هرقدرهم كه به همسرم مي گفتم ميگفت اون سرويس نميخواد.الان ميخوام بدونم كه سرويس نكردن يا همون تمیز نکردن پنل بیرونی کولر گازی تاثير گذاربوده توي سوختنه كولر؟ چون قراره جديدخريداري كنيم و واقعا نميخوام انقد رزود از كار بيفته. البته تعميركار به همسرم گفته عمر كولر گازي همين اندازه اس.اين درسته؟وگفته كه بهتره يه نو بخري چون اگه تعمير كني هزينه اش زياده و ممكنه خيلي زود دوباره بسوزه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، علت سوختن موتور کولر گازی شما هر چیزی می تواند باشد و بدون بررسی نمی توان اظهار نظر نمود. اما سرویس کردن و شستشوی کولر گازی چه پنل بیرونی و چه پنل داخلی ضروری است و با کارکرد ایده ال و بهروری آن رابطه مستقیم دارد.

  پاسخ دهید

کشواد خاوران

با سلام میشه از بخارشوی با دمای 160 درجه برای شستن پنل بیرونی و داخلی استفاده کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، برای شستن کولر گازی نیازی به استفاده از حرارت بالا نیست! شما می توانید از کارواش خانگی برای شستشوی اسپیلت یا کولر گازی خود استفاده کنید. نکته قابل توجه استفاده از آب با فشار نسبتا زیاد است.

  پاسخ دهید

با سلام با تشکر از شما بابت مطالب کاربردی و جواب دادن به کامنت ها . من چند متر لوله مسی دارم که بخاطر بودن در محیط بد گرد و خاک و آشغال زیادی به داخل لوله ها رفته می خواستم بدونم چطور باید این لوله ها رو تمیز و قابل استفاده کنم

پاسخ دهید

سلام خدمت شما دوست عزیز
کولر گازی یک دستگاهی هست که یک ظرفیت محدود و مفید و بهینه شده ای داره – چه از نظر مکانیکی (قطعات پنل های داخلی و خارجی) – چه از نظر ترمودینامیکی (گرمایش و سرمایش) ؛ و اندازه قطعات مکانیکی کوچیک و بزرگ به صورت مهندسی حساب شده و روی پنل ها تعبیه شده اند و اگر خودتان به صورت دستی آنها را تعویض کنید و سایز جدید نصب کنید در عملکرد سرمایش و گرمایش ، قطعاً تأثیر منفی خواهد گذاشت. یعنی از اون حالت بهینه شده خودش خارج میشه!
به عنوان مثال اگر در مقابل دریچه خروج هوای یونیت داخلی، یک پارچه یا کیسه مشما بکشید و در همان حین دستگاه روشن و در حال کار باشه، این کار باعث آبریزش کولر و برفک زدن لوله مویین و به دنبال آن سرمایش کولر مختل خواهد شد.
به عنوان مثال دیگه : در مناطق با آب و هوای گرم یا معتدل و سرد ، کولرهای گازی متناسب با آن آب و هوا را تهیه کنید. مثلاً در مناطق گرم، از کولرهای با میزان سرمادهی بیشتری باید استفاده شود. و اگر در این مناطق از کولرهای ضعیف استفاده شود، آنگاه مایع مبرد که دائماً چرخه ترمودینامیکی درون لوله های رفت و برگشت بین پنل داخلی و خارجی را طی می کند. این مایع ، به موقع تبخیر و به موقع متراکم و مایع نمی شود و همین تأخیر در متراکم شدن و انبساط یافتن، باعث اختلال در سیستم سرمایشی کولر خواهد شد.
توصیه من به شما عزیزان این هست که (Recommend for you) : حتماً با یک نفر متخصص با تجربه برای تهیه و خرید کولر مشورت کنید. اون میاد با توجه به مساحت اتاق ها و محل نصب کولر و دمای آب و هوای محیط زندگی و ویژگی های شما ، کولر مناسب با توان مفید و بهینه شده را به شما معرفی می کنه!
درباره این دوست عزیزمون که گفته بودن ، آیا آب ریختن روی رادیاتور پنل بیرونی آیا خللی در سرمایش ایجاد می کند یا اینکه سرمایش آن را بهبود می دهد ؛ در جواب باید گفت بستگی به دمای محیط آب و هوایی شما داره، و همانطور که گفته شد هر کولری در یک بازه دمایی بسیار مفید و بهینه کار می کنه و اگر در آن چارچوب نباشه سیستمش مختل میشه. بنابراین باید خودتون حساب کنید که آیا با توجه به شرایط آب و هوایی ای که دارین آیا ریختن آب بر روی رادیاتور پنل بیرونی ، اون بازه دمایی را به هم می ریزه یا خیر .
اگر یک نفر، بیاد یونیت بیرونی کولر را ، بر روی قسمت رادیاتور اون آب بریزه، این کار باعث میشه که

پاسخ دهید

دانیال سوادی

سلام خسته نباشید من قسمت بیرونی کولر (خارج از خانه) رو شستم بعد که روشن کردم صدای سوت میده و مارو کلافه کرد چیکار کنم؟؟؟؟

پاسخ دهید

  جبار منصوری

  سلام وقت بخیر گاهی مشاهده میشه پایین پره های کنداسیون بیرونی، رسوب های آهکی سفتی تشکیل میشه ک با کارواش هم جدا نمیشه از سطح پره ها، چه راهکاری دارید واسه این مورد؟ حلالی چیزی هست که به رادیاتور آسیب نزنه فقط رسوب رو حل کنه یا نه

  پاسخ دهید

نیما محمدابادی

با سلام گارد شستشو پنل داخلی اسپیلت رو از کجا میشه تهیه کرد بعد گاز اسپیلت فول تا چن psi باید باشد؟

پاسخ دهید

سلام خسته نباشید کولر اسپیلت ما زیر بارونه ایا ایرادی داره براش سایه بان یا روکش بگیریم؟

پاسخ دهید

  کارشناس 4: جعفری

  سلام دوست گرامی، قطعا استفاده از سایبان برای محافظت از کولر در برابر آفتاب و باران و غیره بهتر است.

  پاسخ دهید