استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

راهنمای شستشوی لباس روشن؛ با این 6 نکته مانع تغییر رنگ لباس تان شوید!

نکات شستشوی لباس روشن و سفید

لباس‌های روشن و سفید ممکن است به مرور زمان زرد یا کدر شوند. حتی اگر لباس‌هایتان را براساس رنگ دسته بندی کرده و بشویید، تغییر رنگ آنها اجتناب ناپذیر است. روش‌های مختلفی برای سفیدی بیشتر و روشن کردن پارچه‌های رنگی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب به رنگ لباس‌ها این است که لباس‌های خود را تا حد امکان با مواد شوینده ملایم و آب سرد بشویید. برای آگاهی از سایر نکات نحوه شستشوی لباس روشن و سفید با ما همراه باشید.

نحوه شستشوی لباس روشن

آگاهی از روش صحیح شستن لباس‌های روشن و سفید علاوه بر اینکه باعث می‌شود البسه شما روشن‌تر و تمیزتر به نظر برسند، به تثبیت رنگ آنها نیز کمک خواهد کرد . لباس‌های روشن بیشتر از سایر البسه مستعد لک، تغییر رنگ و زرد شدن هستند و تمیز نگه داشتن آنها می‌تواند نسبتا چالش برانگیز باشد. اما با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید لباس‌های روشن‌تان را بدون آسیب به رنگ و ظاهر آنها به راحتی بشویید.

بررسی برچسب لباس

قبل از شستشوی لباس، برچسب مراقبت از آن را بررسی کنید تا صحیح‌ترین شیوه‌های شستشو در اختیارتان قرار گیرد.

شستشوی لباس روشن با دمای مناسب

دمای آب نقش مهمی در شستشوی لباس ایفا می‌کند. برای شستن پارچه‌های سفید زخیم مانند: ملحفه، حوله و جوراب‌های زمستانی، شستشو با آب گرم توصیه می‌شود. اما برای شستشوی لباس‌های سفید و روشن، باتوجه به ظرافت پارچه، بهتر است از آب ولرم یا سرد استفاده کنید.

استفاده از سفید کننده مناسب

سفیدکننده‌های بدون کلر، شوینده‌های لکه‌بر و تقویت‌کننده‌های لباسشویی مواد ایمنی برای شستن لباس روشن به شمار می‌روند. استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی کیفیت علاوه بر آسیب به لباس‌ها، باعث خرابی قطعات لباسشویی نیز خواهد شد.

استفاده از مواد شوینده نامناسب یا استفاده بیش از حد از مواد شوینده موجب آسیب به قطعات لباسشویی و همچنین البسه شما خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود حتما از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید. نکته مهم آنکه، در صورت خرابی و وجود مشکل در لباسشویی حتما از یک مرکز معتبر تعمیر لباسشویی کمک بگیرید تا دستگاه شما به صورت اصولی و بدون نقص تعمیر شود.

پاک کردن لکه ها قبل از شستشو

پاک کردن لکه ها قبل از شستشو

قبل از شستشو، لکه‌های روی لباس را با استفاده از لکه بر و آب سرد پاک کنید و اجازه دهید لباس‌ها حدود 15 دقیقه در آب سرد بمانند. اگر لباس‌تان زرد شده است، قبل از شستشو در ماشین لباسشویی، آن را حدود یکساعت در سرکه سفید بگذارید تا لکه از بین برود.

تفکیک لباس های روشن از سایر البسه

برای جلوگیری از تغییر رنگ لباس های روشن، آنها را از لباس های تیره و سایر البسه جدا کنید. دسته بندی لباس‌ها به شما این امکان را می‌دهد که آنها در دمای مناسب و بدون آسیب بشویید. برای تفکیک صحیح لباس ها، آگاهی از دمای آب، چرخه شستشو و اینکه آیا می‌توان برای شستشو از سفید کننده استفاده کرد یا خیر، برچسب مراقبتی آن را بررسی کنید.

استفاده از جوش شیرین

برای رفع بو و نرم شدن لباس‌ها، از مقداری جوش شیرین به همراه مواد شوینده معمولی در شروع چرخه شستشو استفاده کنید. (اگر از پودر شوینده استفاده می‌کنید، جوش شیرین را در طول چرخه آبکشی اضافه کنید.)

بیشتر بخوانید: با 6 راهکار مصرف آب لباسشویی را کاهش دهید

مراقبت از لباس های روشن و سفید

برای مراقبت و حفظ رنگ لباس‌های روشن به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. استفاده از مقدار کمی سرکه در شستشو، به حفظ رنگ لباس‌ها کمک می‌کند.
 2. قبل از شستشوی لباس‌ها، لکه‌ها را پاک کنید.
 3. فقط در صورت لزوم از خشک کن استفاده کنید. حرارت زیاد خشک کن باعث کمرنگ شدن پارچه‌ها به مرور زمان می‌شود. (هنگام استفاده از خشک کن آن را روی کمترین درجه حرارت تنظیم کنید.)
 4. از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید.
 5. لباس‌های روشن را از سایر البسه تفکیک کنید.
 6. لباس‌ها را پشت و رو کنید تا از ساییدگی و پارگی آنها جلوگیری شود.

اشتباهات رایج در شستشوی لباس روشن

اشتباهات رایج در شستشوی لباس روشن

۳ اشتباه افراد هنگام شستن لباس‌های روشن و سفید عبارت‌اند از:

 1. استفاده از آب گرم برای پاک کردن لکه‌ها (مانند خون، آثار غذا و…) که باعث ماندگاری آن می‌شود.
 2. شستشوی لباس روشن با سفید کننده‌های حاوی کلر که رنگ‌های ارزشمند را از بین برده و با مواد شوینده واکنش نشان می‌دهد. همچنین ممکن است به زرد شدن لباس منجر شود.
 3. استفاده از وایتکس به عنوان سفیدکننده لباس سفید، چراکه به نابودی رنگ یا زرد شدن لباس‌ها می‌انجامد. حتی اگر پوشاک‌تان به خوبی سفید شوند، استفاده مکرر از این ماده باعث آسیب به لباس‌های شما می‌شود.

شوینده مناسب برای شستشوی لباس های روشن

حتی اگر لباس‌های روشن سفیدتان مدت‌ها در معرض آلودگی بوده و رنگ عوض کرده‌اند، می‌توانید با کمک شوینده‌ای مناسب مشکل را برطرف کنید. با درنظر گرفتن رایحه دلخواه، حساسیت‌های پوستی، فرمولاسیون هر محصول و بودجه خود مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید. همچنین بهتر است پیش‌ از استفاده، حتما شوینده را روی پارچه‌ای مشابه تست کنید.

در میان شوینده‌ها، برندهای مطرحی همچون: پرسیل، سافتلن، اکتیو، تاژ، آ.ب.ث (ABC)، هوم کِر و… وجود دارند که قابل اعتماداند. بهتر است برای شستشوی لباس‌های ظریف (لباس‌های ابریشمی، پنبه‌ای و …) از شوینده‌های مایع و ملایم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین مایع لباسشویی

شستن لباس روشن با دست

حالا که با نکات ضروری شستشوی لباس روشن آشنا شدید، شستشوی دستی چندان دشوار نیست. بهتر است لباس‌های رنگی و سفید را یکجا نشویید. همچنین پیش از شروع، بگذارید پوشاک برای مدت کوتاهی در آب بمانند.

در اقدام بعدی شوینده را رقیق کرده و به پارچه آغشته کنید. فراموش نکنید: باید لباس را به آرامی میان دستان‌تان چرک‌زدایی کنید. و در آخر، چند مرتبه آن را آبکشی کنید.
پس از شستشو، خشک‌کردن لباس ‌نیز نقش حائز اهمیتی دارد. بهترین راه برای خشک کردن لباس‌های روشن، آویزان کردن آنها در آفتاب است.

نحوه شستن لباس روشن با لباسشویی

برای افزایش طول عمر لباسشویی، آسیب ندیدن لباس‌ها و تمیزی کامل این نکات را رعایت کنید:

 • ابتدا لباس‌ها را براساس جنس پارچه دسته بندی کنید و همچنین لباس‌های سفید را جداگانه بشویید.
 • برای افزایش طول عمر لباس‌ها، حالت شستشوی نرمال را انتخاب کنید و از شستشوهای طولانی اجتناب کنید.
 • پیش از مرحله خشک کردن، لباس‌ها را بررسی کنید تا اگر آثار لک و کثیفی باقی مانده بود آنها را دوباره بشویید. چراکه لکه‌ها با خشک شدن تثبیت خواهند شد.
 • برای تمیزی کامل لباس، قبل از انداختن آنها در لباسشویی لکه‌ها را پاک کنید.
 • بهتر است لباس‌ها را در فضای آزاد خشک کنید.

اگر لباسشویی شما روشن نمی‌شود، سر و صدای زیادی دارد، دیگ آن نمی‌چرخد یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، از یک تکنسین تعمیر لباسشویی بوش یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

روش از بین بردن لکه‌ های لباس سفید

روش از بین بردن لکه‌ های لباس سفید

هیچ اتفاقی بدتر از لکه و کثیفی، روی لباس های سفید و روشن نیست. اما خوشبختانه راه‌های آسانی برای از بین بردن آنها وجود دارد:

لکه ها را فورا پاک کنید

پیش از اینکه لکه جدیدی ایجاد شود، لکه‌های قبلی را از بین ببرید. در حقیقت بهترین کار، شستشوی لکه‌ها به محض ایجاد شدن است. اما اگر نمی‌توانید در همان لحظه لکه موردنظر را بشویید، کمی ماده لکه‌بر و آب روی نقطه مدنظر اسپری کنید و با پارچه‌ای مرطوب پاک کنید.

فراموش نکنید که در اولین فرصت لباس را شستشو دهید تا مواد لکه‌بر به بافت پارچه آسیبی نرسانند.

برای شستشو از سرکه سفید استفاده کنید

نصف فنجان سرکه سفید مقطر آماده کرده و در چرخه آبکشی لباسشویی، آن را اضافه کنید. این اقدام علاوه بر پاک کردن کامل مواد شوینده، به ضدعفونی کردن لباس‌ها نیز کمک می‌کند. دقت کنید به هیچ عنوان از سرکه قرمز استفاده نشود.

از تقویت کننده لباسشویی استفاده کنید

تقویت کننده‌های لباسشویی، مواد پاک کننده و ایمنی هستند که علاوه بر پاک کردن لکه‌ها باعث حفظ رنگ لباس‌ها نیز می‌شوند.

اگر لباسشویی شما نشتی دارد، دیگ آن نمی‌چرخد، سر و صدای زیادی دارد و دستگاه لرزش دارد حتما از یک مرکز معتبر کمک بگیرید. فراموش نکنید برای تعمیر لباسشویی دوو یا هر برند دیگری به مرکز تخصصی آن مراجعه کنید.

کلام پایانی

لباس‌های روشن و سفید بیشتر از سایر لباس‌ها متسعد لکه و تغییر رنگ هستند. از این رو تمیز نگه داشتن آنها می‌تواند کمی سخت و چالش برانگیز باشد. با رعایت نکاتی از جمله تفکیک لباس‌های روشن، انتخاب دمای مناسب آب و چرخه شستشو، استفاده از مواد شوینده باکیفیت، شستشوی لباس‌ها با آب سرد یا ولرم، از بین بردن لکه‌ها قبل از شستشو و … می‌توانید از آسیب به البسه جلوگیری کنید.

سوالات متداول

بدین منظور از یک لکه بر، سفید کننده بدون کلر، جوش شیرین یا پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

اکثر لباس‌های سفید می‌توانند دمای آب ولرم را تحمل کنند. اما بهترین کار مطالعه برچسب‌های مراقبت لباس است. در صورت تردید، با آب سرد شستشو دهید.

برای جلوگیری از آسیب به بافت پارچه و حفظ رنگ لباس‌ها از مواد شوینده باکیفیت و ملایم استفاده کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.