استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بعد از شستشوی لباس‌هایتان توسط ماشین لباسشویی، آسیب دیده، پاره و یا سوراخ شده‌ باشند. این مسئله باید سریعا قبل از انداختن لباس‌های دیگرتان در ماشین لباسشویی برطرف گردد تا بیش از این به پوشاک و لباس‌های دیگر آسیب نرسد. در این مطلب از کاراباما تمام عللی که منشا پاره شدن لباس‌ها در لباسشویی هستند را با بیان راه کاری برای هر مورد بررسی می‌کنیم. اگر مشکل پاره شدن لباس‌هایتان بعد از چک کردن این 8 مورد حل نشد و به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه نیاز داشتید از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند ماشین لباسشویی شما سامسونگ، ال جی و بوش نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

1- استفاده نادرست از مایع سفیدکننده و مواد حاوی کلر

 

مایع سفیدکننده ماشین لباسشویی

دو مورد را در استفاده از مایع سفیدکننده باید در نظر بگیرید تا به لباس‌هایتان در ماشین لباسشویی آسیبی نرسد و پاره یا سوراخ نشوند:

نکته اول: از مایع سفیدکننده بیش از حد استفاده نکنید.

قرار گرفتن مواد سفیدکننده بر روی پارچه لباس‌ها باعث فرسایش الیاف آنها می‌شود، از این رو بهتر است مقدار کمی از سفیدکننده‌ها را استفاده کنید و قبل از ریختنشان در لباسشویی، آنها را با کمی آب مخلوط کنید.

نکته دوم: مایع سفیدکننده را در محفظه مخصوص آن بریزید.
از ریختن مواد سفیدکننده و کلردار در محفظه مربوط به پودر خودداری کنید تا از ورود آنها به دیگ لباسشویی با شروع شستشو جلوگیری شود. توصیه می‌کنیم این مواد را تنها در قسمت مخصوص خودشان بریزید تا در انتهای شستشو اضافه شوند.

2- تنظیمات اشتباه برنامه شستشو

تنظیمات شستشوی ماشین لباسشویی

میزان درجه و همچنین تعداد دور از مسائل مهم شستشو در ماشین لباسشویی هستند. برای جلوگیری از صدمات احتمالی، باید هر لباس را متناسب با جنس و نوع آن بر مبنای برنامه‌ اختصاص یافته آن به صورت جداگانه شستشو داد:

چرخش لباسشویی با سرعت بیشتر از ظرفیت پارچه و نوع لباس نقش به سزایی در پاره شدن لباس‌ها دارد. چرخش بیش از حد می‌تواند لباس‌ها را پاره کند و سوراخ‌های کوچک یا بزرگ در لباس به وجود بیاورد. لباس‌هایی از جنس پنبه نباید با سرعت بیش از 600 دور در دقیقه شسته شوند. حوله‌ها و لباس‌های ضخیم با سرعت 1400 دور در دقیقه، شلوار جین با سرعت 900 دور در دقیقه و لباس های ابریشمی و نازک باید با سرعت 400 دور در دقیقه شسته شوند. برای انتخاب درست تعداد دور شستشو و درجه مناسب هر نوع پارچه، سرچ و یا به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید. اگر نمی‌توانید در انتخاب درجه درست به نتیجه برسید بهتر است از درجه‌ الیاف حساس برای همه لباس‌ها استفاده کنید تا به آنها آسیب نرسد.

میزان درجه شستشو برای هر نوع لباس و پارچه بسیار موثر است. مثلا برای لباس‌های جین از درجه جین و برای الیاف مصنوعی از درجه Synthetics استفاده کنید.

3- میزان پر کردن ماشین لباسشویی

میزان پر کردن ماشین لباسشویی

پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی علاوه بر کاهش کیفی شستشوی لباس‌ها و گره خوردنشان موجب پاره و سوراخ شدنشان نیز می‌شود. فشار و اصطکاک لباس‌ها بر روی یکدیگر، گیر کردن زیپ و دکمه‌ها به الیاف لباس‌ها و گیر کردن لباس‌ها بین لبه‌ مخزن و واشر درب ماشین لباسشویی باعث آسیب به لباس‌ها می‌شود.
برخی تصور می‌کنند اگر ماشین لباسشویی با حجم کم کار کند فشار کمتری به دستگاه وارد می‌شود؛ این تصور کاملا اشتباه است. حجم کم لباس علاوه بر اینکه هنگام شستشو به کمک فنرهای ماشین لباسشویی فشار می‌آورد، تار و پود لباس‌ها را بر اثر چرخش بیش از حد نابود می‌کند و موجب پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود.

همیشه باید حد تعادل را در میزان لباس‌های ماشین لباسشویی رعایت کرد. به همین منظور ماشین لباسشویی را کمی کمتر از ظرفیت نهایی پر کنید به نحوی که به اندازه قرار گرفتن یک دست (یک چهارم مخزن) بر روی لباس‌ها خالی باشد.

4- خرابی خشک کن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از عوامل آسیب به لباس‌ها، سرعت چرخش نهایی برای خشک کردن لباس است. معمولا لباس‌های نازک و حساس در دورهای بالا آسیب جدی می‌بینند. چنانچه ماشین لباسشویی حین خشک کردن تعادل نداشته باشد و به اصطلاح بالانس نباشد، لباس‌ها به محفظه گیر کرده و ممکن است پاره یا سوراخ شود. در برخی مواقع خط‌هایی مانند سوختگی بر اثر اصطکاک سریع لباس با بدنه یا محفظه دیده می‌شود. عوامل دیگری نیز سبب خرابی این بخش از لباسشویی می شوند، برای اطلاعات بیشتر به مقاله علت کار نکردن خشک کن لباسشویی مراجعه فرمایید.

بهتر است هنگام روشن کردن ماشین لباسشویی دکمه راحت اتو شدن (Easy Iron) را فشار دهید تا سرعت چرخش ماشین لباسشویی حین خشک کردن کمتر شده و علاوه بر کمتر چروک شدن، لباس‌ها آسیب کمتری ببینند. اگر این مشکلتان حل نشد، خشک کن دستگاهتان نیاز به تعمیر دارد و باید از تعمیرکار ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

5- اجسام تیز و لبه دار

اشیاء درون ماشین لباسشویی

لبه زیپ‌ها و دکمه‌ها، فنر لباس‌های زیر، گیره پرده، سنجاق‌ها، اجسام تیز در جیب لباس‌ها، کمربندها، سگک و بدلیجات از اجسام رایجی هستند که به الیاف پارچه گیر کرده و موجب پارگی لباس‌ها می‌شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم:

  • زیپ لباس‌ها را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی ببندید.
  • تمامی جیب‌ها را خالی کنید.
  • کمربند، سنجاق و بدلیجات متصل به البسه را جدا کنید.
  • لباس‌های‌ زیر فنردار را جدا بشویید.
  • با چراغ قوه درون ماشین لباسشویی و درزگیر لاستیکی آن را چک کنید تا مطمئن شوید اشیاء تیز در آن جا نمانده باشند.
  • لباس‌های ظریف را با لباس‌هایی که الیاف محکم‌تری دارند در لباسشویی نیندازید و در مواردی که مجبور به شستشوی دو جنس مختلف با هم هستید، لباس‌های لطیف‌تر را در توری مخصوص قرار دهید تا کمتر آسیب دیده و حالت خود را از دست ندهند.
  • برای شستشوی لباس‌هایی که مدل زاپ (پاره) دارند، حتما از توری مخصوص استفاده کنید تا بیشتر از مدلشان پاره نشوند.
  • لباس‌ها را پشت و رو کنید تا الیاف رویی آسیب کمتری ببینند.

6- لبه‌های تیز مخزن ماشین لباسشویی

لبه‌های حمل کننده ماشین لباسشویی

داخل مخرن ماشین لباسشویی، 3 یا 4 حمل‌کننده لباس از جنس پلاستیک و فلز قرار دارد تا در حین چرخش، لباس‌ها را جا به جا کنند. آسیب دیدن هر کدام از این حمل‌کننده‌ها و یا جدا شدنشان از جایشان باعث می‌شود لبه‌های تیزی ایجاد و به لباس‌ها آسیب وارد شود. اگر 5 مرحله بالا را بررسی کردید و مشکلتان برطرف نشد، این مورد برای دستگاهتان محتمل است بنابراین بهتر است از متخصصین ماشین لباسشویی کاراباما کمک بگیرید.

7- خرابی ترموستات ماشین لباسشویی

در صورت خرابی ترموستات، شما حتی اگر دمای درستی برای شستشوی لباس‌هایتان تنظیم کنید، باز هم در زمانی که المنت هیتر باید خاموش شود؛ این اتفاق نمی‌افتد. در نتیجه حرارت آب بالا می‌رود و لباس‌ها آسیب می‌بینند. تشخیص این مورد و همچنین تعمیر آن حتما باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.

8- خرابی دستگیره، مهروموم و لاستیک درب ماشین لباسشویی

لاستیک درب ماشین لباسشویی

اگر مهروموم زیر لاستیک درب آسیب دیده و یا خود لاستیک فرسوده باشد، ممکن است لباس‌ها به پیچ و مهره‌ها گیر کنند و پاره شوند. در این زمینه باید در صورت نیاز پیچ و مهره‌ها یا لاستیک تعویض شوند. همچنین آسیب دیدگی دستگیره درب یا فنر آن، باعث نخ‌کش شدن و در نهایت پاره شدن لباس‌‎ها می‌شود. برای تعویض دستگیره، مهروموم و لاستیک درب بهتر است از تکنسین ماشین لباسشویی کمک بگیرید تا از درست جایگزین شدن پیچ و مهره، لاستیک و دستگیره جدید اطمینان داشته باشید و همچنین آسیبی به بخش‌های دیگر ماشین لباسشویی وارد نشود.

 

جمع‌بندی:

تمام علت‌هایی که باعث می‌شوند لباس‌ها در ماشین لباسشویی آسیب ببینند را با هم بررسی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز مشکلتان حل نشده و یا از برطرف شدن آن اطمینان ندارید با ثبت سفارش آنلاین و یا تماس، از خدمات برتر کاراباما بهره‌مند شوید و در کوتاه‌ترین زمان مشکلتان رفع شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
علی زالی

سلام
ماشین لباسشویی آزمایش 2003 دارم که تازگی مشکل نخ کش کردن لباس را داریم و معمولا لباس ها ظریف را نخ کش میکنه
داخل ماشین لباسشویی را هم چندبار بررسی کردم هیچ چیز تیزی نیست
لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

پاسخ دهید

فاطمه کمانی

سلام من ماشین لباسشویی یورو پلاس یک ماه خریدم زیاد لباس انداختم لباس پاره کرده بد لبه پاره لباس سیاه شده میخواستم بدونم آسیبی به موتور ماشین لباسشویی یا خود لباسشویی نمی‌رسه علت چیست

پاسخ دهید