دلایل یخ زدن کندانسور (پنل بیرونی) کولر گازی در زمستان

یخ زدگی کولر گازی در زمستان

شاید شما هم با این صحنه مواجه شده باشید که در فصل زمستان کندانسور یا پنل بیرونی کولر گازی شما به شدت یخ بسته است. و لایه زخیمی از یخ به پشت یا کناره های کندانسور چسبیده است. همانطور که می دانید زمانی که کولر گازی در حالت زمستانه قرار می گیرد به وسیله قطعه ای به نام شیر برقی، سیکل کولر گازی برعکس شده و هوای گرم به داخلی و هوای سرد به بیرون دمیده می شود و به دلیل اینکه هوای سرد به بیرون هدایت می شود و هوای بیرون هم خود به خود سرد است امکان یخ زدن کندانسور یا پنل بیرونی زیاد است.

چه راهی برای یخ نزدن پنل بیرونی در نظر گرفته شده است؟

کارشناسان برای حل کردن این مشکل مادر برد کولر گازی را به نحوی طراحی کرده اند که بعد از مدتی که از  کارکرد کولر گازی گذشت فرمانی جهت منصل شدن شیر برقی صادر خواهد شد که به این وسیله  شیر برقی سیکل را برعکس و هوای گرم را به بیرون هدایت می کنند تا یخ کمی که در کندانسور تشکل شده است به وسیله این هوای گرم اب شود و به اصطلاح عمل دیفراست انجام شود.

چرا کندانسور یا پنل بیرونی یخ میزند؟

یخ زدن کولر گازی

با توجه به توضیحات بالا دلایل زیادی برای یخ زدن کندانسور وجود داردکه ما به این دلایل خواهیم پرداخت این دلایل عبارتند از :
خرابی فن کندانسور

 • زمانی که فن کندانسور به هر دلیلی از حمله خراب بودن یا خرابی یک قطعه راه انداز عمل نکند امکان تولید باد گرم را نخواهد داشت و کندانسور یخ خواهد بست.

خرابی سنسور بیرونی یا برد فرمان

 • زمانی که برد فرمان کولر گازی یا سنسور کولر گازی با مشکل مواجه شود فرمان شروع به کار گرم کردن کندانسور صادر نخواهد شد و همن امر موجب یخ بستن کندانسور خواهد شد.

خرابی شیر برقی

 • اگر شیر برقی نتواند در زمان مناسب سیکل را برعکس کند هوای سرد به بیرون دمیده میشود و چون هوای بیرون هم سرد است امکان یخ بستن کولر گازی بالا خواهد رفت.

کمبود مبرد یا شارژ گاز

 • اگر شارژ گاز کولر گازی به اندازه کافی نباشد امکان یخ بستن کندانسور و لوله آن در فصل سرد سال بسیار زیاد است که با شارژ گاز به موقع شما می توانید از این امر جلوگیری کنید.

 

البته یکی از مشکلات شایع در فصل زمستان خرابی شیر برقی کولر گازی است که در آموزش های بعدی به تشخیص و نحوه تعویض شیر برقی کولر گازی یا شیر ۴ طرفه کولر گازی خواهیم پرداخت.

در صورتی شما هم با مشکل یخ زدن کولر گازی در زمستان مواجه شده اید و تخصص کافی برای برطرف کردن اشکالات فنی کولر خود را ندارید، می توانید از طریق پر کردن فرم ثبت درخواست تعمیر کولر گازی زیر به صورت آنلاین و یا از طریق تماس، ما را از مشکل خود آگاه سازید تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین کارشناس فنی را به منزل یا محل کار شما اعزام نماییم.

ثبت درخواست تعمیرات و سرویس کولر گازی

نظرات کاربران

محمد کریم پور
۳ آذر ۱۳۹۶

سلام از سایت بسیار خوبتان
یه کولر اسپیلت است که بر روی حالت گرما مانده است و شیر برقی عمل نمی کند چگونه می توان کولر را به حالت سرما برد بدون تعویض شیر برقی
با تشکر

  کارشناس 1: پیرنیا
  ۷ آذر ۱۳۹۶

  سلام
  شما چطور عنوان میکنید که شیر برقی عمل نمیکند ؟
  اگر شیر برقی عمل نکند کولر گازی به صورت پیش فرض درحالت سرمایش است لطفا واضح تر عنوان کنید

سالار
۱۷ دی ۱۳۹۶

سلام وقت بخیر
تا کمی هوا سرد میشه پنل بیرونی اسپیلت دﭺار یخ زدگی کامل میشه بطوری که دیگه باد گرم نمیزنه و دستگاه خاموش میشه , ضمنا من اسپیلتو سه ماه میشه که نصب کردم .ممنون میشم علت این موضوع رو بهم بگین .

زند
۱۷ بهمن ۱۳۹۶

زند وکیل:
سلام کولر هایسنس ۱۲ هزار معمولی در حالت گرمایشی خطای e2 میزند و سنسور پایپ بیرونی کندانسور تعویض شد ولی باز هم خطا میزند در کل کولر در حالت گرمایشی کار میکند یعنی کمپرسور و شیر برقی و فن کندانسور اولش زیر بار میروند و بعد از ۱۰ دقیقه فن کندانسور خاموش میشود و ۳ دقیقه بعدش کمپرسور خاموش میشود وخطا میزند لطفا راهنمای کنید

امیرخسروی
۹ اسفند ۱۳۹۶

سلام خسته نباشید من یه کولرگازی دوگانه ال جی دارم پنل بیرونی که پشت بام گذاشتم یخ میزنه لرزش زیاد هم داره علتش چیه ؟ درضمن پره های فن از بس به یخ گرفته بود یه تیکش خورد شده بود که من با چسب قوی چسبوندمش به نظرتون پره هاشو عوض کنم بهتر نیس؟

محمود حسین اباد
۱۵ اسفند ۱۳۹۶

سلام علت ریزش اب در حالت گرمایش از پنل بیرونی چیه؟

عباس احمدی
۲ تیر ۱۳۹۸

سلام.کولر گازی ال جی ۲۷۰۰۰ فقط سرمایش دارم که از پنل بیرونی به جای باد گرم باد سرد میزنه.لطفا علت رو رفرمایید.متشکرم