استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

6 علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و سایر برندها

علت روشن نشدن و علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی و سامسونگ

زمانی که دکمه استارت ماشین ظرفشویی تان را فشار می دهید، توقع دارید مثل همیشه شروع به کار کند و سر و صدایش به گوش تان برسد. ماشین ظرفشویی بخش مهمی از روتین زندگی امروزی است. بنابراین روشن نشدن آن می تواند بسیار آزاردهنده باشد، بدتر اینکه ببینید ماشین ظرفشویی روشن می شود اما کار نمی کند! با این حال بد نیست قبل از تماس با متخصص تعمیر لوازم خانگی، مدتی برای عیب یابی آن و شناخت علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی وقت بگذارید. شاید مشکل با یک راه حل آسان حل شود. این احتمال نیز وجود دارد که برای رفع مشکل به یک تکنسین ماهر نیاز داشته باشید. در هر صورت، اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، ایده خوبی است که قبل از تصمیم گیری در مورد راه حل، یک بررسی کلی انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی صحبت کنیم. نکات ارائه شده در این مطلب مهمترین و رایج ترین دلایل دخیل در روشن نشدن ظرفشویی یا کار نکردن ظرفشویی هستند.

نکته: در این مطلب در خصوص علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و سایر برندها صحبت خواهیم کرد. اما لازم است متذکر شویم که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی و کار نکردن آن با علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش و کار نکردن آن متفاوت نیست. بدین معنا که دلایلی که سبب بروز این مشکل می شوند، به برند دستگاه ارتباطی ندارند. لذا می توانید از مطالب موجود برای یافتن علت کار نکردن و روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.

اگر جهت برطرف کردن مشکل ماشین ظرفشویی خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار ماشین ظرفشویی سامسونگ

چرا ماشین ظرفشویی کار نمی کند؟

بسیاری از افراد در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سوال می پرسند. این پرسش تا حدودی واضح نیست زیرا کار نکردن ماشین ظرفشویی شما می تواند به معنای روشن نشدن ظرفشویی باشد یا موارد دیگر. گاهی ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند در این مواقع منظور از کار نکردن شروع نکردن به شستن ظروف و وسایل داخل آن است. در هر صورت دلایلی که سبب کار نردن ماشین ظرفشویی شما می شوند، در ادامه بررسی شده و راهکار لازم در هر مورد بیان شده است. دقت فرمایید که ممکن است این دلایل علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی یا سامسونگ شما باشند یا تنها علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی  یا سامسونگ شما باشند. در صورتی که پس از بررسی به این نتیجه رسیدید که حضور یک تکنسین برای رفع مشکل لازم است، حتما به مراکز مجاز تعمیر لوازم خانگی مراجعه کنید.

خرابی قفل درب و سوئیچ قفل درب علت کار نکردن ماشین ظرفشویی

خرابی قفل درب و سوئیچ قفل درب علت کار نکردن ماشین ظرفشویی است

در صورتیکه ماشین ظرفشویی شما قادر به روشن شدن نیست، مشکل می تواند از قفل درب (میکروسوئیچ) یا سوئیچ قفل درب باشد. مجموعه قفل درب برای بسته نگه داشتن درب ماشین در طول سیکل شست و شو و ممانعت از آبریزش و چکه کردن دستگاه استفاده می شود. همچنین از سوئیچ قفل درب برای تامین برق به پنل کنترلی ماشین ظرفشویی استفاده می کنند. در صورتی که درب به درستی بسته نشود تا سوئیچ قفل درب را فعال نماید، یا اینکه سوئیچ قفل درب مشکل داشته و معیوب باشد، آنگاه برق به کنترلرهای دستگاه نرسیده و ماشین ظرفشویی قادر به روشن شدن و شروع سیکل شست و شو نخواهد بود. سوئیچ ها و کل مجموعه قفل درب را بررسی نمایید.

برای اطمینان از صحت کارکرد قفل درب و سوئیچ های آن که معمولا دو عدد می باشند، لازم است آنها را باز نموده و بررسی کنید. مجموعه قفل درب بطور معمول در بالای درب دستگاه و پشت پنل کنترلی قرار دارد. برای بازرسی و صحت از وجود جریان برق در سوئیچ ها که نیازمند اتصال مولتی متر به پایانه های سوئیچ قفل درب می باشد، آنها را از دستگاه جدا نموده و چک کنید. در صورتی که هر یک از اجزای نامبرده ایراد داشته باشند، لازم است آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: 8 علت توقف و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

ایراد تایمر یا کنترل الکترونیکی علت کار نکردن ماشین ظرفشویی

ایراد در تایمر یا کنترل الکترونیکی می تواند علت کار نکردن ماشین ظرفشویی یا روشن نشدن آن باشد

در صورتی که مجموعه قفل درب به درستی کار می کند اما ماشین ظرفشویی همچنان روشن نمی شود، قدم بعدی چک کردن تایمر یا کنترل الکترونیکی دستگاه است. معمولا اولین مرحله از هر سیکل شست و شویی تخلیه آب باقیمانده ای است که ممکن است در کف دستگاه برجای مانده باشد. در صورتی که صدای پمپ تخلیه را در این هنگام نمی شنوید، پس دلیل کار نکردن ماشین ظرفشویی می تواند تایمر یا کنترل الکترونیکی باشد. در مدلهایی که از تایمر دستی استفاده می شود، تایمر در جهت تامین برق موتور پمپ، شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه بصورت ترتیب عملکردی در سیکل عمل می نماید. تایمر از یک سری پایانه های الکتریکی (اتصالات) و موتور کوچکی استفاده می کند که همگی در محفظه تایمر قرار دارند.

پیشنهاد مطالعه : چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند؟ | علت عدم آبگیری و آبگیری مداوم ظرفشویی و راه حل آنها

در مدلهای دارای کنترل الکترونیکی، برد مدار اصلی وظیفه انجام عملکرد مشابه را بعهده دارد. با استفاده از ریزپردازنده و رله های الکتریکی اینکار انجام می شود. معمولا هم تایمرهای دستی و هم کنترل های الکترونیکی در پشت پنل کنترل در بالای درب قرار می گیرند. لازم است که اتصالات تایمر را بر حسب دفترچه راهنمای دستگاه بوسیله مولتی متر آزمایش نمایید، تا از صحت کارکرد آن مطمئن شوید.

به یاد داشته باشید که در مدلهای الکترونیکی برای کنترل جریان و بررسی کارکرد پایانه ها، لازم است با جریان برق مستقیم کار نمایید. لذا احتیاط لازم در هنگام بررسی بسیار مهم است. توصیه می شود تا حد امکان از انجام این امور پرهیز کرده و کار را به افراد باتجربه در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی محول نمایید.

خرابی سوئیچ انتخابی (سلکتور) علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

سوئیچ انتخابی یا سلکتور در ماشین های ظرفشویی جهت انتخاب حالت های متفاوت برای سیکل های شست و شو استفاده می شود. در صورتی که سوئیچ معیوب باشد و یا دکمه های آن کاملا بیرون نیایند و گیر داشته باشند، ممکن است علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی باشد. قبل از اینکه به باز کردن جایی بپردازید، مطمئن شوید که دکمه ها آزادند و گیر نکردند و تحت فشار نیستند. پایانه های سلکتور را طبق راهنمای دستگاه و با استفاده از مولتی متر آزمایش کنید. معمولا سلکتور بر روی کنترل پنل قرار گرفته و برای دستیابی به آن لازم است که صفحه داخلی درب را باز کنید. قبل از هر اقدامی کشیدن دستگاه از برق را فراموش نکنید!

مطلب پیشنهادی کاراباما: 11 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

ایراد در رله استارت موتور علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

خرابی رله استارت موتور علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی است

برخی از ماشین های ظرفشویی از رله استارت بر روی موتور پمپ اصلی استفاده می کنند. رله استارت برای تامین برق سیم پیچ استارت موتور تا زمانیکه موتور به کار بیوفتد، استفاده می شود. در صورتیکه ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، اما از رسیدن برق از مدار کنترلی به موتور مطمئن هستید، ممکن است اشکال کار از رله استارت موتور باشد که معیوب است. معمولا رله را در کنار موتور نصب می کنند. برای اطمینان از صحت کارکرد آن، بر طبق نمودارهای سیم پیچی و دفترچه راهنمای محصول، اتصالات رله را با مولتی متر آزمایش نمایید. در صورت لزوم باید رله را تعویض نمایید.

به یاد داشته باشید که پیش از انجام هر اقدامی باید اتصال دستگاه را به برق قطع نمایید. همچنین در صورتی که از دانش کافی برخوردار نبوده و از اقدامات خود مطمئن نیستید، توصیه می کنیم انجام تعمیرات را به افراد باتجربه و دارای صلاحیت بسپارید.

مطلب پیشنهادی کاراباما: نحوه عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ و…

نقش فیوز حرارتی در روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

نقش فیوز حرارتی در روشن نشدن و کار نکردن ماشی ظرفشویی چیست

در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی که از کنترل های الکترونیکی استفاده می کنند، برای محافظت از برد کنترل دستگاه از فیوزهای حرارتی استفاده می شود. این فیوزها که معمولا در قسمت بالای مجموعه برد مدار قرار می گیرند، با اتصال دو سیم به مجموعه متصل می شوند. هنگامی که فیوز حرارتی عمل نمی کند، برد کنترلی برق لازم را دریافت نکرده و ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد. البته ممکن است برق تنها قسمتی از برد تامین شود که در این حالت ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند. برای دسترسی به فیوز ابتدا برق را از دستگاه قطع نموده و سپس صفحه محافظ داخلی درب را باز نمایید. پس از قطع ارتباط سیم های فیوز بوسیله مولتی متر از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل نمایید.

مطلب پیشهادی کاراباما: علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در آن + راه حل

معیوب بودن موتور محرک علت روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

معیوب بودن موتور محرک علت روسن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی

موتور محرک ماشین ظرفشویی وظیفه گردش آب در دستگاه برای شستن ظروف را برعهده دارد. نیروی محرکه یا همان برق موتور محرک توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی و در همکاری با رله استارت تامین می گردد. در صورتی که پس از ارسال نیروی برق از طرف رله استارت به موتور، دستگاه ظرفشویی شما همچنان روشن نمی شود، ممکن است ایراد از موتور محرک بوده و موتور معیوب باشد.

سیم پیچ های موتور را با استفاده از مولتی متر آزمایش نمایید و از خراب نبودن آنان مطمئن شوید. همچنین ممکن است صدای بلند و گوش خراشی از موتور به گوشتان بخورد، که حاکی از قفل شدگی موتور و معیوب بودن آن می باشد و نیازمند تعمیر و یا تعویض است که باید توسط تکنسین های متخصص انجام گیرد. لازم به ذکر است که سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی علت های دیگری هم دارد.

در این مطلب سعی نمودیم تا رایج ترین دلایل و اجزایی که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی یا علت کار نکردن ماشین ظرفشویی شما می باشند را پوشش دهیم. همچنین یادآوری میکنیم که علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش یا روشن نشدن آن با علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ یا ال جی و یا برند دیگری متفاوت نیست. در صورتی که نتوانستید منبع مشکل خود را تشخیص دهید یا از رفع آن ناتوان بودید، می توانید درخواست تان را در کاراباما ثبت کنید تا در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی شود.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
محسن صدر

سلام
ماشین ظرفشوی بوش سری ۴ جدید خریداری کردم
هنگام کار فیوز اصلی منزل را می پراند پریز رو چک کردم مشکلی نداره و از همون پریز برای ماشین لباسشویی هم استفاده کردم بدون مشکل
امروز دیدم پایی نول دوشاخه داره ذوب میشه مشکل چیه لطفا راهنمایی بفرمایید
همچنین برخی وقت ها ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند چرا ماشین ظرفشویی کار نمی کند آیا فیوز به اندازه کافی قدرت برای چرخاندن موتور ندارد؟
ممنون از راهنمایی شما

پاسخ دهید

سیدمجیدمالدار

با سلام و خسته نباشید . قبل از اینکه دری ماشین ظرفشویی را ببندم موقع بستن کشویی بالایی (جاقاشقی)
دستم خورد و ضامن قفل درب ماشین زده شد و حالا درب بسته نمیشه .لططططفا راهنمایی ام کنید چکار کنم

پاسخ دهید

ریحانه سلطانی

سلام ماشین ظرفشویی بوش دارم که از دیشب از دربش قیمت استارتش صدای اتصالی برق میاد الان خواستم کار کنم دیدم که اصلا دکمه استارتش کار نمیکنه ولی صفحه تعیین شستشوش روشن هست و کار میکنه که اونم انگار برقش قطعو وصل میشه الان از برق کشیدم
نمایندگی بوش

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام ریحانه عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

فرزانه قاسمی فرد

باسلام ماشین ظرفشویی ال جی دکمه onوoffکار میکند ولی لامپ نمایشگر روشن نمیشود علت چیست

نمایندگی ال جی

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام فرزانه عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

محمد حسین خانزاده

ماشین لباسشویی روشن میشه ولی کارنمیکنه که بشوره

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام محمدحسین عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر ماشین لباسشویی رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

بهمن آوخ

سلام ماشین ظرفشویی ال جی مدل ۲۰۱۹ دارم ۶ماهه خریدم پاور روشن میشه وبرنامه های سمت پاور کارمیکنه ولی استارت نمیکنه وهمچنین برنامه‌ای شستشوی سمت استارت کارنمیکنه منبع تغذیه و برد کنترل شده وایرادی نداره ریست هم کردم ولی کارنمیکنه نمیدونم دیگه چیکارکنم

پاسخ دهید

  فرهاد محمدی

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که نتوانستید مشکل را حل کنید، می‌توانید درخواست خود را جهت اعزام تکنسین در وبسایت و یا به صورت تلفنی ارسال نمایید.

  پاسخ دهید