استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

بررسی ویژگی‌ های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال؛ تفاوت این دو مدل چیست؟

تلویزیون‌های دیجیتال از نظر کیفیت صدا و تصویر و تعداد کانال‌های موجود، نسبت به مدل‌های آنالوگ در سطح بالاتری قرار دارند. از دیگر ویژگی‌های تلویزیون های دیجیتال می‌توان به ارسال تصویر با ابعاد مختلف و عدم تغییر تصویر با تغییر مکان آنتن اشاره کرد. در این مقاله از کاراباما قصد داریم به بررسی موضوع تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال از نظر معیارهای مختلف بپردازیم.

تلویزیون آنالوگ و دیجیتال چه تفاوت ‌هایی با هم دارند؟

در این قسمت به بررسی تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال با توجه به برخی از معیارها پرداخته‌ایم. با این بررسی شما می‌توانید تفاوت‌های این دو مدل تلویزیون را به راحتی تشخیص دهید. توجه داشته باشید، با توجه به پیچیدگی فناوری تلویزیون های دیجیتال و حساسیت قطعات آن، در صورت نیاز به تعمیرات، حتما از یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون راهنمایی بگیرید.

فرق تلویزیون آنالوگ و دیجیتال:

  1. تلویزیون‌های دیجیتال در مقایسه با مدل‌های آنالوگ صدا و تصویر برنامه‌ها را با کیفیت بالاتری ارائه می‌دهند.
  2. معیار دیگری که باید در تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال مورد بررسی قرار دهیم، تعداد کانال‌های قابل پخش در هر یک از این مدل‌هاست. تلویزیون‌های دیجیتال نسبت به تلویزیون‌های آنالوگ قادر هستند تعداد بیشتری از کانال‌ها را برای کاربران نمایش دهند.
  3. تلویزیون‌های دیجیتال این قابلیت را دارند که تصاویر را در ابعاد مختلف ارسال کنند. اما تلویزیون‌های آنالوگ از این قابلیت بی بهره‌اند.
  4. موضوع دیگر، امکان جابه‌جایی محل آنتن است. به این معنا که اگر در تلویزیون دیجبتال محل آنتن جابه‌جا شود، تصاویر هیچگونه تغییری نمی‌کنند. اما در تلویزیون‌های آنالوگ با جابه‌جایی مکان آنتن، پخش تصاویر هم دچار اختلال می‌شود.
  5. تلویزیون‌های آنالوگ مستعد نویز و امواج هستند. در حالی که تلویزیون های دیجیتال اینگونه نیستند.
اندازه صفحه نمایش تلویزیون‌های آنالوگ کوچک است. در حالی که تلویزیو‌ن‌های دیجیتال دارای صفحه نمایش بزرگتر و کیفیت تصویر بالاتری هستند.

توصیه می‌شود برای تعمیر تلویزیون‌های دیجیتال خود حتما از خدمات مراکز معتبر استفاده کنید. برای مثال اگر تعمیر تلویزیون ال جی را به یک مرکز غیر معتبر بسپارید، تعمیرات دستگاه به درستی صورت نمی‌گیرد و دستگاه‌ بعدها دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

تلویزیون آنالوگ چه ویژگی ‌هایی دارد؟

تلویزیون آنالوگ چه ویژگی ‌هایی دارد؟

در تلویزیون‌های آنالوگ برای پخش برنامه‌های ویدیویی و رادیویی از یک موج استفاده می‌شود. یعنی فرکانس‌های مربوط به ویدیو و رادیو روی یک موج منتقل خواهد شد و با بالا یا پایین رفتن طول موج، فرکانس‌های دریافتی هم کم و زیاد می‌شود.

به دلیل همین مسئله بوده است که کاربران شاهد قطع و وصل شدن برنامه‌ها یا برفکی شدن صفحه نمایش بودند.

بیشتر بخوانید: علت برفک تلویزیون

ویژگی‌ های تلویزیون ‌های دیجیتال

در تلویزیون‌های دیجیتال فرکانس‌های دریافتی به شکل صفر و یک تقسیم می‌شوند که هر کدام یک بیت را تشکیل می‌دهد. در نتیجه هنگام تماشای ویدئو روی صفحه نمایش، هیچ نویزی وجود ندارد. این تلویزیون‌ها وضوح بالاتری نسبت به دستگاه‌های معمولی دارند و در کنار نمایشگر فوق العاده، از کیفیت صدای بالایی برخوردارند.

از دیگر ویژگی‌های تلویزیون‌های دیجیتال می‌توان به پخش تعداد بیشتری از کانال‌ها اشاره کرد. همچنین هنگام پخش برنامه‌ها، صدا یا تصویر آن‌ها با کم و زیاد شدن فرکانس‌، قطع نمی‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله کوشش کردیم تا موضوع تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به پیشرفته‌تر بودن تلویزیون‌های دیجیتال، امکان تماشای کانال‌های مختلف با کیفیت بالای صدا و تصویر برای کاربران فراهم می‌شود. اما در تلویزیون‌های آنالوگ به دلیل قدیمی بودن سیستم و فناوری‌های مورد استفاده، پخش تعداد زیادی از کانال‌ها با کیفیت صدا و تصویر بالا، امکان‌پذیر نیست.

سوالات متداول

به طور کلی صدا و تصویر در تلویزیون‌های دیجیتال از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است.

خیر، جابه‌جایی آنتن باعث تغییر تصویر در تلویزیون‌های دیجیتال نخواهد شد.

به دلیل آن که تلویزیون‌های دیجیتال سیستم پیشرفته‌تر و فناوری بالاتری دارند، تعمیر آن‌ها هم نسبت به مدل‌های آنالوگ دشوارتر بوده و هزینه آن هم بالاتر است.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.