استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی و علت خراب شدن آن

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

آیا ماشین لباسشویی شما هنگام کار مانند یک موتور جت صدا می دهد؟ آیا در حین چرخش صدای جیغ یا ناله مانند می دهد؟ آیا این صدا آنقدر بلند است که باعث می شود سر خود را به طرف آن برگردانید؟

اگر این پرسش ها را تایید می کنید، باید بدانید که احتمال زیاد خراب شدن بلبرینگ ها علت این مشکل است. همه لباسشویی ها چه درب از جلو و چه درب از بالا که در 10 سال اخیر ساخته شده اند دارای بلبرینگ هستند که این بلبرینگ ها به عملکرد مطلوب دستگاه کمک می کنند و در نهایت با استفاده مداوم فرسوده می شوند. با گذشت زمان، آب از میان کاسه نمد عبور می کند و بلبرینگ ها زنگ می زنند. بلبرینگ های زنگ زده علت اصلی صدای بلند لباسشویی هنگام کار هستند. بلبرینگ ها معمولا در حدود ده سال پس از استفاده از لباسشویی نیاز به تعویض دارند.

اگر بلبرینگ ها تعویض نشوند، ممکن است باعث شوند به سایر قسمت های لباسشویی آسیب برسد. برخی از قسمت هایی که ممکن است بخاطر خراب بودن بلبرینگ ها آسیب ببینند عبارتند از: سه نظام، نیم دیگ، سبد و اجزای الکترونیکی.

در صورتی که جهت برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند ماشین لباسشویی شما سامسونگ، ال جی و بوش نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار لباسشویی

علائمی که نشان میدهند لباسشویی شما  نیاز به تعویض بلبرینگ دارد

سر و صدا در فرآیند  شستشو

معمولاً بعد از چند سال استفاده از ماشین لباسشویی بلبرینگ های دیگ لباسشویی از بین می روند.  شما می توانید این موضوع را با شنیدن صدای دیگ در حین فرآیند چرخش به راحتی حدس بزنید.

حرکت زیاد بین دیگ داخلی و خارجی

شما می توانید با انجام یک بررسی کوتاه از این موضوع  مطمئن شوید. با دقت میزان حرکت بین دیگ داخلی و دیگ خارجی را بررسی کنید با دست دیگ را به بالا و پایین تکان دهید. اگر متوجه حرکت دیگ داخلی بیشتر از چند میلیمتر شدید، جای شکی باقی نمی ماند که یاتاقان ها یا بلبرینگ های دیگ لباسشویی شما باید تعویض شوند.

وجود لکه روغن روی لباس ها بعد از شستشو

یکی از نشانه هایی مهم فرسوده بودن بلبرینگ ها، وجود لکه های روغنی روی لباس ها پس هر بار شستشوی لباس ها با ماشین لباسشویی است. در چنین مواقعی بهتر است به فکر تعویض بلبرینگ ها باشید چرا که ممکن است از جای خود خارج شوند و آسیب بیشتری به دستگاه برسانند.

نشتی آب
نشتی آب از قسمت بلبرینگ و کاسه نمد نیز یکی دیگر از علائمی است که می تواند نشان دهنده خراب شدن بلبرینگ ها باشد.

مشکلات تعویض بلبرینگ لباسشویی

کار تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی یکی از سخت ترین کارهای خدمات تعمیرات لباسشویی است که باید توسط تکنسین های حرفه ای و باتجربه تعمیر ماشین لباسشویی انجام شود؛ چرا که باید بخش های زیادی از دستگاه باز شوند تا بتوان به بلبرینگ ها رسید. گاهی اوقات هنگام تعویض بلبرینگ متوجه آسیب دیدن شفت و سه نظام هم خواهید شد! در این حالت شما باید تمام بخش های پشت دیگ را جایگزین نمایید که ممکن است هزینه زیادی بردارد.
همچنین برای رسیدن به بلبرینگ های لباسشویی باید دقت زیادی هنگام خارج کردن دیگ لباسشویی به خرج دهید. اگر این کار به درستی انجام نشود، می تواند باعث آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی شود و هزینه تعمیر را افزایش می دهد.

بلبرینگ ها در کجا قرار دارند؟

هر دو ماشین لباسشویی های درب از بالا و درب از جلو معمولاً دو بلبرینگ دارند. در لباسشویی های درب از جلو، معمولاً بلبرینگ ها در پشت دیگ خارجی قرار دارند.

در لباسشویی های درب از بالا یک بلبرینگ در جایی قرار دارد که شفت به دیگ داخلی متصل می شود و دیگری نیز نزدیک درب ورودی است.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ

اگر تجربه و دانش فنی نسبتا خوبی در زمینه تعمیرات لباسشویی دارید، می توانید بلبرینگ های لباسشویی خود را تعویض کنید و به این ترتیب در هزینه تعمیرات صرفه جویی کنید. اما اگر مهارت لازم برای این کار را ندارید به هیچ وجه اقدام به باز کردن لباسشویی و تعمیر آن نکنید چرا که ممکن است به سایر قسمت های دستگاه نیز آسیب برسانید. بنابراین بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

در ادامه این آموزش، نحوه باز کردن لباسشویی برای تعویض بلبرینگ ها را به صورت قدم به قدم شرح می دهیم.

جداسازی اتاقک

 

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

1) قبل از شروع به کار، سیم برق ماشین لباسشویی را از پریز برق جدا کنید. دریچه های ورودی شیر آب سرد و گرم را ببندید. شیلنگ ها را از پشت دستگاه  جدا کنید. برای انجام این کار اتصالات را در خلاف جهت عقربه های ساعت با استفاده از انبر کلاغی تنظیمی قطع کنید.

2) اتاقک ماشین لباسشویی را به کمک مراحل ذکر شده در دفترچه راهنمای دستگاه باز کنید. تسمه V شکل را که پولی پشت دیگ را به موتور درایو متصل می‌کند، جدا کنید. پیچی که پولی را به شفت دیگ متصل می کند با استفاده از آچار فرانسه باز کنید و پولی را جدا کنید. اگر لباسشویی شما مجهز به موتور است که دیگ را می چرخاند، به مرحله بعد بروید.

3) پیچ های گیره های سیم موتور به محفظه دیگ و سیم  سبز اتصال زمین را باز کنید. به کمک یک دستیار داخل دیگ را نگه داشته و پیچ شفت در مرکز دیگ را با استفاده از یک آچار بوکس جدا کنید. استاتور را از آرماتور جدا کرده و کنار بگذارید.

4) پیچ های نگهدارنده آرماتور استاتور به محفظه دیگ را با استفاده از آچار بوکس جدا کنید. با دقت آرماتور را از محفظه درام بیرون بکشید. آن را به جلو بچرخانید تا به دو رابط سیم در پایین درام دسترسی پیدا کنید. زبانه های قفل رابط را فشار دهید، شاخه ها را جدا کنید آرماتور را کنار بگذارید.

5) همه شیلنگ ها و سیم های متصل  به محفظه درام را جدا کنید. پیچ و مهره هایی که تعادل دو طرف درام را در جلوی آن برقرار می کنند باز کنید و وزنه ها را بردارید.

6) چهار کمک فنر را که در قسمت زیرین محفظه درام قرار دارد جدا کرده و دو کمک فنر (لرزشگیر) بین طرفین محفظه در بالای شاسی ماشین لباسشویی را بردارید. محفظه درام را با کمک دستیار خود برداشته و روی دو تکه بزرگ چوبی قرار دهید.

جداسازی و تعویض بلبرینگ

1) پیچ و مهره هایی که نیمه بالایی محفظه را به نیمه پایینی وصل می کنند را با استفاده از آچار بوکس مناسب باز کنید. دو نیمه را از هم جدا کنید سپس واشر آب بند لاستیکی قدیمی را از شیار روی فلنج اطراف نیمه پایینی جدا کنید.

2) محفظه داخلی را برگردانید و لبه بیرونی را روی قطعه های چوبی تکیه دهید. 15 دقیقه  زمان بدهید تا روغن موجود در اطراف لبه داخلی بلبرینگ که به شفت وصل شده است تخلیه شود.سطح صاف یک تخته چوب را در بالای شفت قرار دهید. با چکش دو سه ضربه به تخته بزنید تا شفت و دیگ داخلی آزاد شوند. نیمه داخلی را بلند کنید تا شفت و سه نظام متصل به دیگ داخلی را ببینید.

 

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

3) با دقت شفت و سه نظام را جدا کنید، اگر سه نظام ترک خورده بود و یا اینکه شفت آسیب جدی دیده و یا سوراخ شده بود، شش عدد پیچی را که سه نظام را به دیگ داخلی محک می کند، باز کنید. مشکل را به دقت بررسی کنید اگر قابل ترمیم و جوشکاری بودند، می توانید آن را تعمیر نمایید در غیر این صورت باید شفت و سه نظام جدیدی را جایگزین کنید. اگر دیگ را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، شفت و سه نظام را با یک برس تمیز کنید و دیگ را در گوشه ای قرار دهید.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

4) نیمه بیرونی محفظه دیگ را طوری روی قطعه های چوبی قرار دهید که فلنج بالا قرار بگیرد. کاسه نمد را با پیچ گوشتی دوسو خارج کنید. تمام بقایای زنگ زدگی حفره بلبرینگ و روغن اطراف لبه بیرونی بلبرینگ را پاک کنید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند و بعد محفظه را برگردانید. همین کار را برای بلبرینگ داخلی تکرار کنید و زمان دهید تا روغن نفوذ کند.

5) دو طرف محفظه و همه آثار نفوذ روغن را از داخل حفره بلبرینگ تمیز کنید. قسمت داخلی حفره را با یک برس برنجی یا  نایلونی زبر محکم بسابید و تمیز کنید تا هرگونه باقی مانده براده و زنگ زدگی از بین برود. برای این کار از برس استیل استفاده نکنید.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

6) قسمت های بیرونی هر دو بلبرینگ جدید دیگ را به لایه نازکی از مایع ظرف شویی آغشته کنید تا به عنوان روان کننده عمل کند. بلبرینگ بیرونی را درون حفره قرار دهید و به آرامی به کمک یک چکش و پایه  برنجی یا چوبی به اطراف لبه بیرونی ضربه بزنید و تا زمانی که بلبرینگ در جای خود قرار بگیرد، به کار خود ادامه دهید.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

7) دیگ را برگردانید و بلبرینگ داخلی را نیز به همان روش در جای خود قرار دهید. هنگامی که لبه بیرونی در محل خود داخل حفره قرار بگیرد، متوجه توقف بلبرینگ می شوید. یک لایه نازک مایع ظرفشویی در اطراف قسمت بیرونی بلبرینگ جدید بریزید. کاسه نمد یا آب بند را به دقت درون حفره قرار دهید و آن را با انگشتان خود فشار دهید تا زمانی که در جای درست خود قرار بگیرد.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

 

8) دیگ داخلی را بلند کنید و شفت را با حفره بلبرینگ تنظیم کنید. دیگ را به دقت پایین بیاورید تا شفت در داخل بلبرینگ ها جای بگیرد. دیگ را تا جایی که متوقف شود به سمت پایین فشار دهید. برای اطمینان از نصب صحیح آن دیگ را بچرخانید.

9) یک واشر یا اب بندی جدید را در شیار لبه بیرونی محفظه قرار دهید. نیمه بالایی را طوری در جای خود قرار دهید که سوراخ های پیچ به درستی تراز شوند.

10) تمام پیچ ها را ببندید و آن ها را با آچار بوکس به یک اندازه محکم کنید.

11) محفظه درام را سرجای خود ببندید و مجددا تمام اجزا لباسشویی را برعکس مراحل قبلی سر جای خود نصب کنید.

 

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

چیزهایی که برای تعویض بلبرینگ نیاز دارید

 • تخته چوبی
 • چکش
 • سه نظام جدید در صورت لزوم به تعویض سه نظام
 • قلم یا پیچ گوشتی فولادی
 • برس نایلونی زخیم یا برنجی
 • مایع ظرفشویی
 • کاسه نمد
 • لاستیک دور محفظه دیگ
 • لاستیک دور درب لباسشویی در صورت نیاز به تعویض
 • انبر قفلی
 • انبر کلاغی تنظیمی
 • پیچ گوشتی چهارسو و یا پیچ گوشتی Torx
 • پیچ گوشتی تخت کوچک
 • پیچ گوشتی تخت بزرگ
 • جعبه بوکس
 • انبردست
 • دو قطعه چوب بزرگ
 • برس سیمی
 • روغن

نکات تکمیلی

 • در هنگام جداسازی قطعات لباسشویی، ساییدگی لاستیک درب لباسشویی را بررسی کنید. اگر شکاف یا پارگی در آن وجود داشت، حتما آن را با یک لاستیک جدید جایگزین کنید.

 

 • همانطور که گفته شد برخی از مارک ها از یک موتور محرک جداگانه استفاده می کنند که با پولی ها به یک تسمه V شکل متصل می شود، در حالی که برخی دیگر از موتور استاتور دایرکت درایو متصل به خود دیگ استفاده می کنند. تسمه درایو را از پولی جدا کنید و در صورت لزوم موتور محرک را آزاد کنید.

هشدار

حتما قبل از شروع به کار لباسشویی را از برق خارج کنید و در حین کار از دستکش استفاده کنید.

قطعات سنگین را به تنهایی جا به جا نکنید. حتما در هنگام باز کردن و بستن مجدد قطعات سنگین لباسشویی مانند وزنه های تعادل و محفظه بیرونی دیگ، از یک دستیار کمک بگیرید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
بهرام قضوی

سلام وقت بخیرماشین لباسشویی بانام زیرووات دارم که هنگام خرخش صدای بدی میدهدلطفاراهنمایی بفرمایید.ممنونم

پاسخ دهید

  م-شاهمرادی

  سلام از توضیحات کامل وجامع که هیچ نکته ای جانگذاشته اید بسیار سپاسگزار وارزوی سلامتی وبهروزی را برای مجتمع فنی رادارم خداوند بکسب وکارتان رونق روزافزون عطا فرماید همیشه ایام پیروز وموفق باشید

  پاسخ دهید

   نسیم اسلام پور

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
   ما همیشه آماده خدمت رسانی هستیم

   پاسخ دهید

سید بهروز

با سلام ‌..از مطالب آموزنده شما بسیار سپاسگزارم

پاسخ دهید