استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش گام به گام جابجایی و جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ دان کردن)

جمع کردن گاز کولر گازی یا اسپیلت

یکی از مهمترین وسایل خانه ما که در تابستان بیشتر به آن توجه داریم، کولر گازی است. کولر گازی همانطور که از نام آن پیداست، به وسیله گاز مبردی که در داخل لوله های آن پر می شود، عملیات خنک سازی هوای اتاق را انجام می دهد. به همین دلیل مسائل مربوط به گاز کولر گازی، همواره از حساسیت بالایی برخوردار بوده و تقریبا می توان گفت که هر گونه کاری که درگیر با گاز اسپیلت شماست، موردی تخصصی محسوب شده و حتما به مهارت و تجربه یک تعمیرکار ماهر نیازمند است.

در این مقاله از کاراباما قصد داریم تا جابجایی کولر گازی، نحوه جمع کردن گاز کولر گازی یا اصطلاحا پمپ دان کردن کولر گازی را به شما آموزش دهیم. از آنجایی که مراحل گفته شده جنبه عمومی داشته، می توانید از این مطالب برای جابجایی و جمع کردن گاز کولر اسپیلت ال جی، سامسونگ، جنرال، اجنرال، بوش، گری، تراست و سایر برندها استفاده نمایید، اما به یاد داشته باشید که جمع کردن گاز کولر اسپیلت به ابزار و هم به تجربه نیاز دارد و در صورتی که ابزار و تجربه لازم را در این زمینه ندارید پیشنهاد میکنیم از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

اگر برای تعمیر کولر گازی خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، با استفاده از فرم زیر درخواست خود را ثبت کنید.

ما در کاراباما سالهاست که به مشتریان تمامی برندهای معتبر ایرانی و خارجی لوازم خانگی خدمات ارائه میکنیم، بنابراین اگر برند کولر گازی شما سامسونگ، ال جی و جنرال نمیباشد نیز میتوانید از طریق فرم زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار

هشدار:

جابجایی و جمع کردن گاز کولر گازی یا اسپیلت، باید به صورت اصولی و صحیح انجام شود. در غیر این صورت می تواند خسارات زیادی به دستگاه و کمپرسور و همچنین آسیب های جدی به افراد وارد نماید. همچنین برای جمع آوری گاز کولر اسپیلت به ابزارهایی همچون گیج فشاری و آچار آلن نیز احتیاج است. لذا در صورتی که تجربه و تخصص کافی ندارید و یا ابزاری در اختیار ندارید، شدیدا توصیه می کنیم که خودتان دست به کار نشوید و حتما از کمک یه تعمیرکار ماهر کولر گازی استفاده کنید.

جابجایی کولر گازی (اسپیلت)

زمانی که قصد جابجایی کولر گازی یا اسپیلت خود را دارید، مراحلی که پیش روی شماست عبارتند از: باز کردن پنل ها از محل، حمل ایمن آنها به مقصد و سپس نصب و راه اندازی دوباره کولر گازی. بخش دوم را در مقاله ای دیگر به طور مفصل توضیح داده ایم و بخش اول که مربوط به آماده سازی و جدا کردن پنل است، در این مقاله بررسی می شود. یکی از مهمترین کارهایی که در مرحله نخست جابه جایی کولر گازی وجود دارد، جمع کردن گاز است.

ممکن است بگویید چرا باید گاز کولر گازی را جمع آوری نمود؟ پاسخ شما این است که در هنگام جابه جایی یا به هر دلیلی به تعمیرات کولر گازی احتیاج دارید، می توانید تمامی گاز موجود در کولر گازی را در کندانسور جمع آوری کنید، تا پس از نصب کولر گازی یا بعد از تعمیرات آن، بتوانید به راحتی از دستگاه استفاده نمایید و به پر کردن گاز احتیاجی نداشته باشید.

در صورتی که هر گونه سوالی در خصوص مسائل مربوط به پر کردن گاز کولر دارید، به مطلب اختصاصی ما در شارژ گاز کولر گازی مراجعه نمایید.

جمع کردن گاز کولر گازی (اسپیلت) یا پمپ دان کردن چیست؟

جمع کردن گاز کولر اسپیلت یا اصطلاحا پمپ دان کردن، به روشی گفته می شود که در آن تمامی مبرد یا گاز درون لوله ها در داخل کندانسور جمع آوری یا ذخیره می شود.

نحوه جمع کردن گاز کولر گازی (اسپیلت)

1- اگر کولر گازی خاموش است آن را در حالت سرمایش روشن کرده و اجازه دهید تا مدت 15 دقیقه کولر گازی کار کرده تا سیکل تبرید کامل شود.

2- درپوش شیر سرویس که در بیرون و روی کندانسور قرار دارد را باز کنید.

3- شیلنگ گیج خود را در حالتی که گیج کاملا بسته است به شیر سوزنی لوله برگشت (لوله ضخیم) شیر سرویس وصل کنید.

شما برای اینکار به یک دسته آچار آلن احتیاج دارید که با توجه به ظرفیت کولر گازی اندازه آنها متفاوت است.

4- بوسیله آچار آلن شیر رفت (لوله نازک) را آرام آرام ببندید. در این حالت به عقربه گیج نگاه کنید. درجه به صورت مداوم کاش می یابد. زمانی که درجه گیج به 10psi رسید شما باید شیر رفت (لوله نازک) را کاملا بسته باشید.

5- سپس آرام آرام شروع به بستن شیر سرویس لوله برگشت (لوله ضخم) کنید. زمانی که گیج فشار به زیر صفر و تا حدود وکیوم پایین آمد، شما باید شیر برگشت (لوله ضخم) را کاملا بسته باشید. به‌ محض بستن کامل لوله برگشت نیز باید دستگاه خاموش شود.

6- زمانی که دستگاه کاملا خاموش شد، عمل پمپ دان کردن کولر گازی با موفقیت انجام شده است و می‌توانید لوله‌های کندانسور و اواپراتور را باز کرده تا بتوانید تعمیرات و جابه‌جایی کولر اسپیلت را به‌راحتی انجام دهید.

در صورتی که در امور فنی تبحر ندارید، حتما از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید و برای ارتقای اطلاعات خود نیز شما را به مطالعه مقاله عیب یابی کولر گازی دعوت می کنیم.

آیا بدون داشتن ابزار خاصی می‌توان گاز کولر گازی (اسپیلت) را جمع کرد؟

اگر فاقد ابزاری مانند گیج فشار، می‌توانید با داشتن یک آچار آلن هم این کار را انجام دهید.

در این روش بعد از باز کردن درپوش شیر سرویس، زمانی که کولر گازی بیشتر از 15 دقیقه روشن است، شیر سرویس رفت را کاملا بسته و 30 ثانیه صبر کنید. سپس شیر سرویس برگشت را نیز کاملا ببندید و به‌ محض بستن هر دو شیر سرویس، کولر گازی را خاموش‌کنید.

هشدار: به دلیل عدم اطلاع از میزان ظرفیت دستگاه و طول لوله کولر گازی، این روش اصولی نبوده و به‌ هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌شود و تمام عواقب و خسارات به عهده خود شماست.

نکته:

 • روشن نگه‌ داشتن بیش‌ از حد کولر گازی بعد از بستن هر دو لوله، کار بسیار خطرناکی است که در صورت انجام این کار امکان آسیب به خودتان و کولر گازی وجود دارد.
 • حتما برای انجام این کار کسی را همراه داشته باشید تا به‌ محض جمع شدن کامل گاز و بستن شیر سرویس، اسپیلت را خاموش کند.

پس از جابجایی کولر

در صورتی که پس از جابجایی کولر اسپیلت خود و نصب مجدد آن قصد داشتید تا گاز جمع شده در کندانسور را به سرویس یا درون لوله ها بازگردانید، لازم است در ابتدا حتما کولر گازی را وکیوم کنید. ریسک انجام ندادن این کار با مشکلات آتی در رابطه با سیکل سرمایش کولر شما همراه است. پس از وکیوم کردن، باز کردن هر کدام از شیرهای سرویس کولر گازی باعث بازگشت گاز به مدار می شود و هیچ ترتیب خاصی در این باره وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نصب، به مطلب آموزش نصب کولر گازی مراجعه کنید.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاه کاربران
حسين مرادي

سلام
مچكرم از توجه شما .من براي انجام جمع كردن گاز كولر سامسونگ اينورتري اقدام كردم. همانند كولرهاي معمولي ، ولي زماني كه گيج در حالت كم كردن بود روي شماره 55-60 متوقف ميشود و موتور خارج ميشود.و از ادامه ي كار باز ميماند.خيال كردم off كرده ولي مجدا” همينطور شد. براي جمع كردن كولرهاي معمولي (زماني كه حالت موتوراست شير سه راه را ميبندم و سپس بعد از اينكه گيج در حالت خلأ ميرود شير چهار راه يا همان برگشتي را ميبندم).

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  احتمالا برد فرمان کمبود فشار را صادر کرده است و خاموش شده. برای انجام این کار کولر را در حالت تست قرار بدین تا با این مشکل مواجه نشوید.
  حالت تست : فشار دادن دکمه پاور روی دستگاه به مدت 10 ثانیه تا خاموش روشن شدن تمامی چراغ های پنل با هم

  پاسخ دهید

   علی ابراهيم پور

   سلام،ببخشید،کولر ال جی ما توسط فرد غیر متخصص،باز شد برای اسباب کشی ،وتمام گازشو خارج کرد،وسیم برق رو هم قطع مرد،خواستم بدونم ،با تعمییر قابل استفاده هست

   پاسخ دهید

    فرهاد محمدی

    سلام روز بخیر.
    برای اطمینان از این مورد، می‌توانید درخواست خود را به صورت تلفنی و یا آنلاین ثبت نمایید.

    پاسخ دهید

سعيد آمال نيك

باسلام و احترام
1- جهت فعاليت هاي غير حرفي (مصارف خانگي كولر هاي شخصي ) چه نوع و مدلي از پمپ وكيوم رو پيشنهاد ميكنيد ؟
2- جهت خريد لوازم مثل لوله بر و پلسه گير و … كجا ميتوان مراجه نمود؟
باتشكر

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر قصد ادامه کار در زمینه تعمیر و سرویس کولر گازی رو دارید پیشنهاد میکنم که از ابزار های دقیق و حرفه ای استفاده کنید ولی در صورت نیاز میتونید از ابزار معمولی مثل پمپ وکیوم ولیو استفاده کنید درباره لوله بر و پلیسه گیر هم باید عرض کنم که برند خاصی مد نظر نیست

  پاسخ دهید

  سلام خواستم بدونم گرم یا سرد بودن هوای محیط تاثیری تو جمع کردن گاز کولر داره؟؟
  آخه کولرم رو دیوار دوجداره نصبه خیلی لرزش و صدا داره نصابم گفت هوا گرم باشه بهتر گازش جمع میشه.!

  پاسخ دهید

ایمان

چرا در حالت گرمایش اسپلیت فن کندانسور با کمپرسور خاموش و روشن نمیشه ( همزمان نیستند مانند حالت سرمایش) و اگر دائما روشن بمونه چی میشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  همونطور که میدونید در فصل زمستان و با تغییر حالت کولر به گرمایش سیکل کولر گازی توسط شیر برقی عوض میشه و باعث میشه به عبارتی جای کندانسور و اواپراتور عوض بشه و به همین دلیل هست که فن کاملا در مدار قرار نمیگیره مگر زمانی که سنسور به وسیله مادر برد این فرمان را صادر کنه حالا چه زمان نیاز به شروع به کار فن میباشد را مادر برد تعیین میکند و این به برنامه برد بستگی دارد

  پاسخ دهید

نیما نایب حسینی

دلیل روشن نشدن فن کندانسور در حالت گرمایش همزمان با کندانسور این است که وقتی سیکل تبرید عوض می شود اواپراتور یا یونیت داخلی عملکرد گرمایش را انجام میدهد و در سمت مقابل کندانسور در قسمت یونیت خارجی از طریق شیر چهر طرفه به صورت اواپراتور شروع به سرد شدن می کند وقتی مبرد شروع به حرکت می کند کندانسور شروع به یخ زدن می کنه تا زمانی که فن کندانسور از طریق سنسور کندانسور و برد فعال می شود و برفک را آب می کند ولی بعد از مدتی که این میزان یخ زیاد می شود حالت دستگاه به صورت دیفراست می شود و در این حالت از طریق شیر چهار طرفه مسیر عوض شده و مبرد داخل اواپراتور به داخل کندانسور میاید و باعـث آب شدن و یخ زدایی می شود و یونیت داخلی هم موتور فنش از کار می افتد تا باد خنک تولید شده مبرد داخل اواپراتور به محیط وارد نشود. اگر فن کندانسور دائم روشن باشد، باعث بالا رفتن فشار برگشت و پایین آمدن راندمان دستگاه و مشکل در سیکل تبرید و عدم بازده مناسب می شود.

پاسخ دهید

ایمان

خیلی ممنون برای جابجایی کولر گازی اسپیلت میخواستیم گاز جمع کنیم که استفاده کردیم.

پاسخ دهید

محمدرضا یوسفی

سلام ببخشید زمانی که دوباره خواستیم کولر رو روشن کنیم باید چطور گاز کولر رو به سرویس برگردونیم اول کدوم پیچ الن خور رو باید باز کنیم میشه لطف کنید مراحل باز کردنش رو بگید و توضیح بدید ممنونم ازتون سپاسگذارم

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی بعد از نصب دوباره کولر گازی حتما باید کولر گازی وکیوم شده و بعد گاز ذخیره شده به سیستم برگردد. اگر این کار انجام نشود امکان آسیب رسیدن به سیکل سرمایی کولر گازی بسیار زیاد است ولی در کل بعد از وکیوم کردن، هیچ فرقی بین باز کردن شیر سرویس کولر گازی وجود ندارد. شما هر شیر سرویسی را که خواستید باز کنید. نیاز نیست ترتیب خاصی رعایت شود

  پاسخ دهید

محمد علی صفری

سلام
سپاس از مطالب مفیدتون
من میخوام اسپیلت 24000 اوجنرال خونم و بدون ابزار جمع کنم ایا همون مدت 15 دقیقه کفایت میکنه یا باید بیشتر زمان بزارم درضمن اگه کولر به موقع خاموش بشه و از این بابت خطری پیش نیاد چه خطرات جانبی دیگه ممکن است؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  دوست گرامی جمع کردن کولر گازی بدون ابزار کار درست و اصولی نیست شما باید برای این کار ابزار داشته باشید ولی در هر صورت با همان 15 دقیقه روشن ماندن شما میتوانید این کار را انجام دهید

  پاسخ دهید

   احمد هادی زاده

   سلام . در یکی از شهر های دور زندگی میکنم که دسترسی به یخچال ساز و تعمیرات سرد کننده ای وجود نداره . پیج های کمپرسور یا کندانسور را بستم ۵ دقیقه هم روشن بوده و خاموش کردم اما به محض باز کردن لوله ها باد سردی خارج شده به نظرتون کندانسور فاقد گاز خواهد بود …

   پاسخ دهید

    سلام دوست عزیز
    در حال حاضر کاراباما فقط در شهرهای
    تهران، البرز، گیلان و اصفهان نمایندگی فعال داره
    اگر در هر کدام از این شهرها هستید ما در خدمتتون هستیم.
    موفق باشید

    پاسخ دهید

  هاش اس هاش

  سلام. دادش اون 15 دقیقه کارکرد کولره یعنی کولر نباید کمتر از 15 دقیقه کارکرد داشته باشه میتونه دوساعت روشن باشه یا…. بعداز 15 دقیقه شما باید الن خور لوله نازک یا رفت را ببندید باز موتور راه داره وقتی شما لوله ضخیم را میبندید راه های ورود و خروج کمپرسور هر دو بسته هست و بعد از بستن الن خور لوله ضخیم باید 30 ثانیه (بستگی به کولر داره) صبر کنید و بعد کولر را خاموش یا از برق بکشید. چون کمپرسور ضربه میبینه. اگه واقعا دست به اچار نیستید دست نگیرید.

  پاسخ دهید

علی اکبر براتی

سلام من از نصاب نحوه جمع کردن گاز اسپیلت رو سوال کردم و از روشی که خودش چند سال است استفاده میکند استفاده کردم و یک کولر ۳۰ و یک ۳۶ هزار جابجا کردم و ۲ سال است در گرمای خورستان کار میکنند و هیچ اتفاقی نیافتاد. نحوه جمع کردن گاز کولر اینگونه است که اول کولر روشن شیر رفت کامل بسته میشود بعد از ۵ الی ۶ دقیقه شیر برگشت بسته میشود و همزمان با بسته شدن شیر برگشت کولر خاموش میگردد.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی این کار باعث انجام شدن و رفع مشکل مقطعی شما خواهد شد ولی زمانی که شما 5 تا 6 دقیقه اجازه مکش به کمپرسور میدهید تمام روغن به داخل کمپرسور کشیده میشود و علاوه بر خطرات بسیاز زیاد از جمله ترکیدن ترمینال برق کمپسور، باعث آسیب رسیدن بلند مدت به کولر گازی خواهید شد. شما باید عمل پمپ دان یا جمع کردن گاز را به وسیله گیج انجام دهید و اگر هم به صورت دستی انجام میدهید حداکثر 60 ثانیه به طول بیانجامد

  پاسخ دهید

علی صالحیان

سلام کولر گازی که بردش خراب باشه و بخوان پنل رو عوض کنن چطور میشه گازشو جمع کرد؟ میشه کمپرسور رو مستقیم به برق وصل کرد؟ لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

محمدنور احمدیان

با سلام کولر 30000 جنرال طرح شکار بعد از نصب گیج روی شیر امتحان باید چه درجه ای نشان دهد ؟
و اگر بخواهیم با کلمپ آمپر بگیریم باید چند آمپر جریان بکشد. ممنون از راهنمایی شما

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  تمام این اطلاعات روی برچسب فنی موجود است میزان آمپر دستگاه هم درج شده است چک کنید

  پاسخ دهید

سلام مهندس. خسته نباشید. آقا من یک 24 هیتاچی دارم. بار آخر که میخواستم اسباب کشی کنم ، خودم بازش کردم و جمعش کردم. لوله ش که خم شد و به دیار باقی رفت. و مقدار خیلی خیلی کمی از گازش خالی شد. ( بطوری که وقتی حتی پیچ لوله ی بزرگ رو کاملا بسته بودم باز هم مقداری گاز که گفتم خیلی کم بود به زور از کمپرسور خارج شد). از اون زمان تاحالا نصبش نکردم. حدود 2/5 ساله. میخواستم ببینم 1- آیا بر اثر مواردی که ذکر کردم به سیستم آسیب رسیده یا نه ؟؟؟؟ 2- الان که به فاصله حدود یک متر از پنل داخلی، لوله ی مسی خم شده ( تا شده ) و احتمالا قابل استفاده نیست، چطور میشه کلا لوله ی مسی قبلی رو از پنل داخلی جدا کرد و یک لوله ی جدید و سالم چند متری بهش وصل کرد ؟؟؟؟ با تشکر . و آیا میشه این لوله ی کوتاه معیوب رو با بقیه ی لوله که سالمه به هم پیچ کرد ؟؟؟؟ ارزششو داره ؟؟؟؟ من کلا 3 متر مورد نیازمه، اگه بخوام لوله بگیرم نزدیک 50-60 تومن هزینه م میشه

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  دوست گرامی حداقل لوله میان پنل داخلی و خارجی باید 5 متر باشد و اگر لوله پنل داخلی از کنار پنل خم شده باشد حتما باید ترمیم شود. در کل توصیه میشود که حتما و حتما این کار را به یک تعمیرکار متخصص یا نصاب کولر گازی بسپرید تا به صورت اصولی نصب و راه اندازی شود. در غیر این صورت امکان آسیب رسیدن به کولر گازی شما هست و اینکه هیچ مشکلی نیست بعد از چند سال امکان استفاده از کولر گازی هست

  پاسخ دهید

جاوید گلبهار

با سلام و وقت بخیر حضور اساتید محترم
میخواستم بدونم جهت جمع آوری کولر گازی با رعایت کلیه موارد در صورت نداشتن پمپ وکیوم ایا میشه جهت اطمینان از تخلیه کامل گاز از گیج معمولی مثل گیج پنچرگیری استفاده کرد ؟ با تشکر.

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  نیاز به پمپ تخلیه نیست و از هر گیجی که درجه فشار داخل سیستم را نشان دهد میتوانید استفاده کنید

  پاسخ دهید

رضا مهدوی

با سلام و احترام. طبق فرمایشات شما گاز کولر رو جمع کردم و جابجا کردم حالا طریقه راه اندازی و نصب کولر گازی ال جی را برایمان بفرمایید با سپاس.

پاسخ دهید

  کارشناس 2 : علوی

  سلام
  دوست گرامی نصب کولر گازی کاری کاملا تخصصی و نیازمند ابزار الات دقیق است که حتما باید توسط متخصص انجام شود و با گفتن چند جمله مطمئنا امکان انجام این کار نیست. برای اطلاعات بیشتر به مطلب نصب کولر گازی ال جی بروید.

  پاسخ دهید

پیمان تمدن

ببخشید در فصل زمستان مخصوصا مناطق سردسیر، اینورترها در حالت زمستانه قرار نمیگیره. پمپ دان کولر به چه صورت انجام میشود؟ استادی داشتم میگفت باید در زمستان در حالت گرمایش روشن شود و سپس فیش بوبین شیر سه راهی را بیرون بیاوریم روی سرمایش میرود و میتوانیم عمل پمپ دان را انجام دهیم این موضوع فقط برای اینورترها هست یا کولرهای معمولی هم این طوری هست؟

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  شما میتوانید کولر گازی را در حالت گرمایش گذاشته و به جای اینکه شیر سرویس لوله برگشت (نازک) را ببندید لوله رفت را بسته و اگر امکان متصل کردن گیج به شیر سرویس را دارید که بعد از متصل کردن و جمع شدن گاز کولر را خاموش و شیر سرویس را کاملا ببندید و اگر هم این امکان نیست بعد از 10 ثانیه شیر سرویس را بسته و کولر را خاموش کنید

  پاسخ دهید

جوادی

سلام. ایا جمع کردن گاز کولر داخل کمپرسور جهت جابجایی کولر گازی جنرال مشکلی برای کمپرسور بوجود نمیاد؟ ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام. نخیر مشکلی به وجود نخواهد آورد

  پاسخ دهید

   باسلام کولر اسپلیت بنده ظهر بصورت ناگهانی پرتابش بشدت کم میشه اما هوای خنک میده و بعد ۱۰ دقیقه گاهی ۲۰ دقیقه پرتابش زیاد میشه دلیلش چی میتونه باشه و این مشکل هر روز فقط ظهر ها اتفاق میوفته سوپرجنرال ۱۲۰۰۰

   پاسخ دهید

    سلام دوست عزیز
    اگر دستگاهتون نیاز به تعمیر داره می تونید با کاراباما تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان در زمینه تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
    ما در کنارتون هستیم

    پاسخ دهید

با سلام می شه لطف کنید بگین در هنگام اسباب کشی و جابه جا کردن کولر گازی چه نکاتی رو باید رعایت کنیم؟ مثلا میگن باید حواستون باشه روغن کمپرسور خارج نشه و بره تو لوله ها. اگه نکاتی داره لطفا نحوه صحیح جابجایی کولر گازی رو بگین ممنون.

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  اگر در هنگام باز کردن و جمع کردن گاز کولر گازی این کار را به متخصص بسپارید و در هنگام نصب هم این کار را به ایشان بسپارید، مشکل خاصی به وجود نخواهد امد فقط در هنگام جابجایی پنل خارجی اسپیلت به شدت مراقب کویل ها باشید تا آسیب نبینند

  پاسخ دهید

طبق روش ذکر شده گاز کولر رو جمع کردم ولی به جهت بسیار بسیار سفت بودن لوله ها نتونستم هیچ کدام از لوله ها رو نه از بخش یونیت و نه از طرف دیگر دستگاه باز کنم. حتی روغن ترمز هم داخل پیچ و مهره ها ریختم ولی باز هم نتونستم بازشون کنم.
راه دیگه ای وجود داره؟
اگر بخوام لوله ها رو با کمون اره ببرم از کجاها این کارو انجام بدم و برای زمان نصب مشکلی پیش نمیاد؟
ممنون

پاسخ دهید

  کارشناس 1: پیرنیا

  سلام
  توصیه میشود که این کار را به افراد متخصص بسپارید تا هم در هزینه و هم در وقت صرفه جویی کنید ولی اگر قصد انجام این کار را دارید لوله های پنل بیرونی را از بعد از مهره ها به سمت یونت داخلی ببرید و لوله های پنل داخلی را از بعد از مهره ها به سمت یونیت خارجی ببرید. ولی توصیه میشود که با داشتن یک اچار سالم به صورت ضربه ای نسبت به باز کردن اقدام کنید

  پاسخ دهید

حسام فارسي

سلام وقتي كه بخوايم يه اسپيلت نو رو وصل كنيم و همه ي مراحل رو اصولي و با ابزار استاندارد انجام بديم در مرحله ي پاياني كه لوله هاي رفت و برگشت رو ميخوايم به كندانسور وصل كنيم بايد لوله هارو وكيوم كنيم بعد وصل كنيم به كندانسور؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. بله وکیوم کردن لوله ها یکی از مراحل مهم در کارکرد بدون مشکل کولر گازی است.

  پاسخ دهید

   با سلام
   وقتی دو سر لوله رفت و برگشت هنوز به کندانسور وصل نشدن، نمیشه وکیوم کرد. چون مهره ها باز هستن. وکیوم رو زمانی انجام میدیم که هم مهره های سمت اواپراتور بسته باشن (با آچار ترکومتر باید سفت بشن چون فشار بیش از حد باعث دفرمه شدن یا ترک خوردن مهره یا لوله میشه) هم مهره های سمت کندانسور. ولی پیچ های آلن خور باید بسته باشن. شیلنگ آبی رو به شیر سوزنی لوله برگشت میزنیم و یک سر شیلنگ زرد رو به پمپ وکیوم میبندیم. پمپ وکیوم رو روشن میکنیم و شیر گیج آبی رو باز میکنیم. به مدت ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه اجازه میدیم پمپ وکیوم روشن بمونه تا هم هوا و هم رطوبت رو به طور کامل از لوله ها و اواپراتور به بیرون منتقل کنه و اون خلا مدنظر رو ایجاد کنه. بعد شیر گیج آبی رو میبندیم و بعدش پمپ وکیوم رو خاموش میکنیم. شیلنگ زرد رنگ رو از پمپ وکیوم باز میکنیم و به کپسول گاز مبرد میبندیم تا اگه احیاناً گاز مبرد داخل سیستم که جمع کردیم کم بود، بهش اضافه کنیم. توصیه میشه مدتی رو هم برای تست مهره ها صبر کنیم اگه درجه گیج آبی تغییر نکرد، اونوقت پیچ های آلن خور رو باز کنیم تا گاز جمع آوری شده وارد سیستم بشه.
   اگر نکته ای رو از قلم انداختم معذرت میخوام. بازم دوستان و همکاران ایراد کار رو بهمون بگن ممنون میشم.

   پاسخ دهید

شایان احمد پور

سلام
کولر گازی سامسونگ که گازش r22 هست رو پارسال خریدم و یکی دو مال بیشتر کار نکرده، الان هواش کاملا گرمه حتی لوله های گازش گرمه و سرد نمیشه، آب هم از لوله خروجیش خارج نمیشه، یخوده لوله گازش رو باز کردم تا مطمئن شم گاز داره یا نه که دیدم داره، حالا ایراد کار کجا میتونه باشه؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست گرامی سیستم ممکن است گاز داشته باشد اما مقدار آن خیلی کم باشد. یا اینکه عوامل دیگری سبب این مشکل باشند. در هر صورت توصیه می کنیم حتما یک متخصص را برای بازدید دستگاه هماهنگ کنید.

  پاسخ دهید

یونس صفرب

سلام ببخسید من گاز کولر بدون دستگاه گیح جمع کردم ولی از اون موقع به بعد صدای موتور کولر خبلی زیاد شده علتش بهم میگن لطفا

پاسخ دهید

محمد جعفری

سلام در هنگام نصب احتیاجی به وکیوم کردن لوله های اسپیلت هست؟؟؟
چجوری انجام میشه؟؟؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. برای وکیوم کردن لوله ها یکی از مراحل مهمیست که باید رعایت کنید. اینکار معمولا توسط تکنسیم متخصص و باتجربه باید انجام شود که دارای دستگاه وکیوم می باشند. برخی از تعمیرکاران نیز از موتور یخچال برای اینکار استفاده می کنند.

  پاسخ دهید

امين زاده

سلام تشكر بابت مطالب بسيار كاربردي و مفيدتون

پاسخ دهید

آرش خرم

سلام خدمت استادان عزیز. لطفا بفرمایید طریقه نصب یک کولر که ‌گازش بدرستی پمپ شده چگونه است؟ باتشکر

پاسخ دهید

ایوب جوکار

بادرود فراوان
برای جمع آوری گاز کولر گازی دو تیکه ابتدا بایستی کدام شیر رو ببندیم شیر لوله بزرگ یا لوله باریکتر با سپاس فراوان

پاسخ دهید

سلام بعد از اینکه کل مراحل وکیوم بدرستی انجام شد و نشتی نداشتیم، اول باید شیر رفت گاز رو باز کنم یا اول باید گیج را جدا کنم؟؟ و اگر اول گیج را باز کنم هوا وارد لوله ها نمیشه؟؟؟

پاسخ دهید

ابوالقاسم

سلام خسته نباشید .
برای جمع کردن گاز کولر گازی (اسپیلت ) از سه شلنگ گیج کدام شلنگ را به شیر رفت وصل کنم و کدام شلنگ را به برگشت ؟ لطفا راهنمایی کنید که اگر یک شلنگ باید وصل بشه به چه صورت هست و اگر دو شلنگ باشه چی؟ کدام شلنگ را به کدام شیر وصل کنم ؟

پاسخ دهید

نیک مهر

سلام خسته نباشید من یه کولر گازی ۲۴۰۰۰ سامسونگ از یه آشنا خریدم موقع جابجایی پنل کولر گازی یه مقدار از پره های پشت یونیت خارجی دفرمه شد ولی هنوز نصب نکردم آیا تو عملکرد دستگاه تاثیری داره ؟ و اینکه موقع نصب از نمایندگی بخوام نصب کنه میشه؟ ممنون

پاسخ دهید

امین مقدم

با سلام ميخوام گاز کولرو جمع کنم تو حالت سرما ولي کولر تو حالت کمپرسور نميره و فقط فن داخلي روشن ميشه حداقل دما و حداکثر دما هم واسه تست انتخاب کردم بازم کمپرسورش روشن نشد. منطقه مورد استفاده هم شمال کشوره. ممنون ميشم راهنمايي کنين چه کاري ميتونم انجام بدم

پاسخ دهید

با سلام ميخواستم بدونم ميشه کولر گازي در حالت گرمايش پمپ دان براش انجام داد؟ منطقه ما سرد سيره و کولر تو حالته سرما کمپرسورش روشن نميشه. و اگه امکانش نيست چه کاره ديگه اي ميشه براش انجام داد؟ ممنون ميشم راهنمايي کنين

پاسخ دهید

هاشم امیری

تا اینجا فهمیدیم بدون گیج ۶۰ ثانیه بعد از بستن لوله باریک بعد لوله بزرگ را میبندیم که گاز جمع شود . اگر بخواهیم دوباره بعد از سرویس اسپیلت شیرها را باز کنیم چکار کنیم. ترتیب اگر مهم نیست پس چکار کنیم . اسپیلت پاناسونیک ۲۴۰۰۰ دارم

پاسخ دهید

جابرخویشکار

باسلام. قصد جمع کردن گاز اسپیلت رو دارم. اما کولر اسپلیتی معیوب است و روی موتور نمیره کمپرسور عمل نمیکنه و فقط روی فن میره. چطور میشه گازش رو جمع کرد؟

پاسخ دهید

علی فولادی

سلام بعد از نصب کولر باید به چه میزانی پیچهای آلن شیر سرویس را باز کرد منظورم باید هر دو را تا ته باز کرد یا لوله رفت و برگشت فرق میکند آیا میزان باز کردن پیچ آلن در سرمایش تاثیر گذار است ممنون

پاسخ دهید

با سلام
یک کولر گازی الجی غیر اینورتور داشتیم که تعمیرکار تقریبا به همین روش ولی سریعتر، آمد و گاز کولر را جمع کرد و حدود یک سال دست نخورده بود و امسال درآوردیم که نصب کنیم و خودشان هم آمدند ولی گازش از لوله خالی شده بود و دستگاه گاز ندارد، داخلی هم کاملا سالم است. سر لوله را چسب برق زده بودند. آیا اشکال از کار ایشان نیست؟
با تشکر

پاسخ دهید

ترانه

طول لوله هم پس باید محاسبه کرد در مدت زمان برای دان کردن هر چه بلندتر یعنی تعداد ثانیه بیشتر ؟

پاسخ دهید

عزیز صفا

سلام بعد از نصب کولر اول شیر رفت رو باز کنیم یا شیر برگشت؟

پاسخ دهید

میلاد

سلام
چطور میشه گاز R410 را در کولرهای اینورتر Pump Down کرد؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز نوع گاز و مدل کمپرسور تفاوت چندانی در پروسه جمع کردن گاز کولر ندارند. بنابراین می توانید از همین آموزش برای اینکار استفاده کنید.

  پاسخ دهید

   علی .. اکبری

   سلام استاد خسته نباشین…
   میشه در مورد مانومتر هم توضیحاتی بدین.. مثلا تفاوت شیلنگها و عقربه مانومتر

   پاسخ دهید

رضا باقری

با سلام و احترام. استاد بسیار ممنونم از مطالب ارزنده تون . پیشنهاد دارم خدمتتون ، در صورت امکان ویدئو هایی از مراحل نصب و راه اندازی اولیه و جمع اوری گاز که معمول ترین کارها مخصوصا برای کسانی که مستاجر هستند و مرتب این کار را باید انجام بدهند هست، تهیه بفرمایید ، حتی ابزار الات مورد نیاز و طرز کار با انها (گیج) را معرفی کنید و در غالب یک پک اموزشی به متقاضیان ارایه دهید و ارزش ریالی انرا دریافت کنید. چرا که خیلی از افراد هستند که ذهن فنی دارند و با راهنمایی و اموزش اندکی میتوانند کارهایی که خیلی تخصصی محض نیستند را برای خودشان انجام دهند و عمری دعا گوی شما باشند.

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. خوشحالیم که توانستیم به شما کمک کنیم دوست عزیز. در بخش آموزش سایت کاراباما می توانید آموزش های تخصصی و غیر تخصصی بسیاری در خصوص اکثر لوازم خانگی خود بیابید. هدف این مجموعه ارتقای سطح دانش هموطنان است تا از صرف هزینه در موارد غیر ضروری جلوگیری شود و نگهداری و استفاده بهتر از وسایل نیز آموزش داده شود. تمامی مطالب آموزشی به صورت رایگان در خدمت عزیزان قرار می گیرد.

  پاسخ دهید

کولر اسپلیت رو سرویس کردم بدون وکیوم کردن لوله گاز رو باز کردم هوا با گاز کولر مخلوط شد .چطور میشه هوا رو از گاز جدا کرد و گاز رو تصفیه کرد ؟

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. دوست عزیز همیشه کمک گرفتن از متخصص و افراد ماهر در زمینه هایی که شما کمبود دانش و تجربه دارید، می تواند پیشگیری از ضررهای ناخواسته همچون این مورد باشد. متاسفانه تصفیه گاز کار راحتی نیست و انجام پذیر نمی باشد. راهی که پیشنهاد می شود، تخلیه گاز و شارژ مجدد است که توسط تکنسین حتما پیگیری بفرمایید.

  پاسخ دهید

اصغر طالب

با سلام برای جابجاکردن کولر گازی از داخل تراس طبقه اول و بردن به پشت بام ساختمان کمک میخوام. لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید

نعمت اله رمضانیان

از بذل دانش و اطلاعات خود به صورت رایگان سپاسگزارم تمام اطلاعات شما کاملا مفید و کاربردی است

پاسخ دهید

باسلام ممنون از شما خیلی خلاصه و کامل توضیح دادید با سپاس

پاسخ دهید

  کارشناس5: شعبانی

  با سلام. خوشحالیم که توانسته ایم مطالب مفیدی در خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

  پاسخ دهید

احمد بروسان

با سلام
کولر ما اسبیلت فوجی هست روی فن یک تا دو ساعت کار میکنه بعد از اون که اتاق اونقدر گرم میشه تازه نیم ساعت روی کولر کار میکنه دوباره میره روی فن میشه راهنمایی بکنید بگید مشکل از چیه

پاسخ دهید

محمدامین اسماعیل خانی

با سلام و تشکر از نکات آموزنده اتون
در صورتی که بعد از پمپ دان کردن کولر و جمع اوری گاز به داخل کمپرسور، لوله ها از پنل داخلی یا خارجی جدا نشوند. آیا برای داخل سرویس قراردن مسیر گاز کولر بعد از چند ماه مجدداً نیاز به هواگیری لوله ها هست؟

پاسخ دهید

محسن محمودی

با سلام
در اثر اتفاقی لوله گاز رفت کولر اسپلیت ۲۴ هزار شکسته و گاز نشت کرده کاربر سریعا اقدام به بستن مسیر خروج و ورود لوله های کمپرسور کرده
۱. با توجه به R410A بودن گاز کمپرسور برای شارژ باید کمپرسور کاملاً تخلیه شود یا اضافه کردن گاز کافی است؟
۲. در صورتی که بخواهیم عملیات گازگیری برای تابستان سال دیگر انجام شود بستن و عایق کردن محل شکستگی کافیست؟
چون دوستی گفتن باید همین چند روزه گازگیری شود در غیر اینصورت داخل لوله مسی دچار خوردگی و تشکیل سبزه و جلبگ می شود!!!!!!

پاسخ دهید

مهران کیانی

باسلام وخسته نباشیدیه کولر۳۶هزارهایسنس دارم که خوب خنک نمیکند حتی اگه مستقیم جلوی کولر ایستاده باشید بادسردبه صورتت نمیخورد چندتاسرویس کار اومدن نتونستن عیب یابی کنن گاز کولر۷۵ یعنی کاملا فول است موقع نسب هواگیری هم شده ولی خوب خنک نمیکنه باتشکر

پاسخ دهید

  نسیم اسلام پور

  سلام دوست عزیز
  شما می تونید با کاراباما (خط 02158406) تماس بگیرید و درخواست اعزام حرفه ای ترین متخصصان برای تعمیر دستگاهتون رو ثبت کنید.
  ما در کنارتون هستیم

  پاسخ دهید

سلام سال اول که کلر گازی ۲۴هزار شارپ را گرفتیم هر وقت روشن میکردیم در انتهای شیلنگش اب مقطر جمع میشد امسال هیج آبی جمع نمیشه
آیا ممکنه که ایرادی به وجود آمده باشه ؟

پاسخ دهید

علی نوران

باسلام خدمت همکار گرامی راستش توی 30ثانیه گاز جم میشه اولین بار می‌شنوم

پاسخ دهید

ممنون از توضیح کامل شما

پاسخ دهید