استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال

روغن کمپرسور یکی از اجزای لازم در هر سیستم تهویه مطبوع و خنک کننده ای است که کمپرسور در سیستم فشرده سازی خود از آن استفاده می کند. سه هدف اصلی استفاده از روغن: روانکاری، از بین بردن گرما و آب بندی می باشد.

کمپرسورها اجزای بسیار حساسی هستند که باید به درستی روغن کاری شوند تا بتوانند طول عمر مفید بشتری داشته باشند. روغن موتور یا به اصطلاح روان کننده نه تنها باید بتواند تمام قسمت های داخل کمپرسور را روان کاری کند بلکه باید بتواند مبردی را که با آن در تماس است (در مورد کمپرسورهای برودتی و تهویه مطبوع) را نیز کنترل کند.

دقت کنید که هنگام اضافه کردن روغن کمپرسور حتماً از مارک و گرید روغن مشخص شده توسط سازنده کمپرسور استفاده نمایید. روغن ها دارای ویژگی های خاصی برای فشار، دما و شرایط بار مختلف هستند؛ به ویژه آنهایی که برای کاربردهای با درجه حرارت پایین استفاده می شوند.

برای تعویض روغن کمپرسور یخچال حتماً از روغن های  برودتی استفاده نمایید و به هیچ وجه از روغن ماشین، روغن موتورسیکلت و یا روغن چرخ خیاطی برای این کار ستفاده نکنید. دلیل این موضوع این است که غلظت و ویسکوزیته روغن موتورهای برودتی با سایر روغن ها متفاوت است. از روغن هایی استفاده کنید که مخصوص موتورهای یخچال  تولید می شوند و استفاده از آن ها باعث افزایش طول عمر کمپرسور یخچال شما می شود.

اگر جهت برطرف کردن مشکل یخچال خود به کمک تعمیرکار نیاز دارید، همین حالا درخواست تعمیرات یا سرویس یخچال خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه کاراباما در سریعترین زمان ممکن، جهت هماهنگی با شما تماس حاصل فرمایند.

متخصصان باتجربه متخصصان باتجربه
گارانتی خدمات گارانتی خدمات
سرعت در ارائه خدمات سرعت در ارائه خدمات
هزینه های منصفانه هزینه های منصفانه
تعمیرکار یخچال سامسونگ

انواع روغن کمپرسور برای مبرد های مختلف

در این بخش لیستی از انواع روغن های مختلف برای مبرد های مختلف ارائه شده است. همیشه به توصیه های سازندگان کمپرسور برای استفاده از نوع روغن دقت نمایید تا به افزایش طول عمر مفید کمپرسور خود کمک کنید.

R 12: از روغن معدنی یا روغن آلکیل بنزن استفاده کنید.

R 22: از روغن معدنی استفاده کنید. میکس POE نیز قابل قبول است؛ ابا این حال استفاده از روغن اصلی ترجیح داده می شود.

R407C  وR134A : از روغن POE استفاده کنید.

R410A: از روغن PVE استفاده کنید.

نکته: قبل از افزودن روغن به سیستم باید بررسی نشتی انجام شود و تست اسید مناسب انجام شود.

زمان تعویض روغن کمپرسور یخچال

معمولاً این سوال برای خیلی از افراد  پیش می‌آید که بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور یخچال چه موقع است؟ خیلی از افراد تصور می کنند تا زمانی که روغن کمپرسور اصطلاح سیاه نشده است نیازی به تعویض روغن موتور نمی باشد! اما واقعیت این است که بهتر است برای عملکرد بهتر و همچنین افزایش طول عمر مفید موتور یخچال، هر شش ماه یک بار روغن کمپرسور یخچال تعویض شود.

نکته:  در صورتی که  روغن کمپرسور شما به دلیل کج شدن و یا افتادن ریخت و مقدار آن از حد نرمال کم شد، حتما اقدام به اضافه کردن روغن کمپرسور نمایید؛ زیرا با کم بودن مقدار روغن یخچال احتمال اینکه موتور یخچال شما با مشکل روبرو شود و اجزا و قطعات آن آسیب ببینند زیاد است.

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال

در اکثر کمپرسورهای یخچال دو لوله وجود دارد. هنگامی که کمپرسور روشن است این لوله ها هوا را به داخل کمپرسور هدایت می کنند.

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال-لوله های مکش هوا

قبل از هر کاری برای تعویض روغن کمپرسور یخچال باید روغن قدیمی را از داخل موتور خارج کنید. برای این کار کافی است کمپرسور را به سمت لوله‌ها کج کنید تا تمام روغن قدیمی موجود در آن خارج شود. برای این کار سعی کنید هر دو باز باشند زیرا اگر یکی از لوله ها بسته باشد، تمام روغن از کمپرسور خارج نمی شود. بهتر است مدتی زمان بدهید تا روغن قبلی به طور کامل تخلیه شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال-تخلیه روغن قدیمی کمپرسور

بعد از این کمپرسور را به حالت عادی برگردانید و یکی از لوله ها را ببندید تا  کمپرسور بتواند عملیات مکش روغن را به راحتی انجام دهد.

نکته:  اگر هر دو لوله باز باشند، نمی توانید روغن را به داخل موتور هدایت کنید؛ چرا که مکش از هر دو لوله ها انجام می شود. بنابراین برای سهولت کار بهتر است حتماً یکی از لوله ها بسته شود.

مرحله بعدی مکش روغن به داخل کمپرسور یخچال است. ابتدا با توجه به پلاک کمپرسور و یا دفترچه راهنمای یخچال خود، به میزان مورد نیاز روغن کمپرسور را در یک ظرف یا لیوان تمیز بریزید. سپس یک شلنگ تمیز و عاری از هرگونه رطوبت، گرد و خاک و آلودگی را به سر لوله ای که بازاست متصل کنید. سر دیگر شلنگ را که آزاد است در داخل  ظرف حاوی روغن کمپرسور قرار دهید.

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال-مکش روغن جدید

در این مرحله کمپرسور را روشن کنید تا موتور شروع به مکش روغن کند. پس از اینکه کمپرسور روغن را به داخل خود هدایت کرد آن را خاموش کنید و شلنگ را از لوله جدا کنید. به این ترتیب کار تعویض روغن کمپرسور به اتمام می رسد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.