استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

آموزش تعمیر لباسشویی؛ قبل از تماس با تکنسین، این راهکارها را امتحان کنید!

آموزش تعمیر لباسشویی؛ قبل از تماس با تکنسین، این راهکارها را امتحان کنید!

گاهی ممکن است ماشین لباسشویی شما دچار مشکلاتی شود و به خوبی کار نکند. مثلا آب دستگاه به درستی تخلیه نشود، نشت آب داشته باشد، سر و صدای زیادی داشته باشد یا دیگ آن نچرخد.

برای ماشین لباسشویی های قدیمی که زیاد کارکرده‌اند، یا حتی دستگاه‌های جدید، این مسئله موضوع عجیبی نیست که هر از گاهی خراب شوند یا عملکرد درستی نداشته باشند. گاهی مشکلات پیش آمده جزئی بود و توسط خودتان برطرف خواهد شد اما برا حل یکسری ایرادات، تنها راه حل، بررسی دستگاه توسط تکنسین متخصص است. در این مقاله آموزش تعمیر لباسشویی ارائه شده است.

راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی

همیشه قبل از اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی، دستگاه را از برق بکشید. همچنین به یاد داشته باشید که این دستگاه‌ها وزن زیادی دارند و احتمال واژگون شدن آن‌ها وجود دارد. پس در زمان تعمیر، به هیچ وجه دستگاه را کج نکرده و برای حرکت دادن آن از کسی کمک بگیرید. در ادامه به بررسی مشکلات متداول ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آنها پرداخته‌ایم:

با توجه به پیچیدگی قطعات لباسشویی، در صورت بروز مشکلات جدی، برای جلوگیری از آسیب به قطعات دستگاه و تعمیر بدون نقص آن حتما از یک تکنسین تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.

تعمیر دستگاهی که روشن نمی ‌شود

در این بخش از آموزش تعمیر لباسشویی، با یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه سر و کار داریم. روشن نشدن لباسشویی. یعنی زمانی که پس از قرار دادن لباس‌ها درون محفظه، با فشار دادن دکمه استارت دستگاه شروع به کار نمی‌کند.

در این شرایط کارهای زیر را انجام دهید:

مطمئن شوید لباسشویی به برق متصل است

1. مطمئن شوید لباسشویی به برق متصل است

سیم برق پشت ماشین لباسشویی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به برق متصل است. زیرا ممکن است در زمان کار کردن دستگاه به دلیل حرکات شدید محفظه شسشتو، به خصوص زمانی که بار دستگاه نامتعادل است، لباسشویی حرکت کرده و سیم آن از برق خارج شده باشد.

2. فیوزها را بررسی کنید

جعبه تقسیم یا جعبه فیوزها را بررسی کنید و فیوز مربوط به پریزها را پیدا کنید. سپس فیوز را یک بار قطع و وصل کنید.

3. درب لباسشویی را بررسی کنید

سوئیچ درب لباسشویی را بررسی کنید. زیرا ممکن است این قطعه معیوب شده باشد و اجازه شروع کار به دستگاه را ندهد. در این حالت درب دستگاه را بسته و بررسی کنید که درب به خوبی چفت شده باشد.

بیشتر بخوانید: تعویض قفل درب یا میکروسوئیچ لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی که لباس ها را تمیز نمی کند

این اتفاق به این شکل رخ می‌دهد که پس از پایان یک چرخه شستشو با مقداری پرز، مو و باقی مانده مواد شوینده روی لباس مواجه می‌شوید. در این شرایط به صورت زیر عمل کنید:

اضافه بار را بررسی کنید

1. اضافه بار را بررسی کنید

از دلایل اصلی بروز این اتفاق، اضافه بار ماشین لباسشویی است. از بارگذاری بیش از ظرفیت تعیین شده لباسشویی خودداری کنید زیرا در صورت اضافه بار، فضای کافی برای آب جهت از بین بردن کثیفی‌ها و مواد شوینده وجود ندارد و کثیفی روی لباس‌ها باقی می‌ماند.

2. مواد شوینده را تنظیم کنید

استفاده بیش از حد از مواد شوینده نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن چنین شرایطی شود و لک و سفیدی روی لباس‌ها ایجاد شود. بنابراین از مواد شوینده به مقدار مناسب استفاده کنید

3. شستشوی جداگانه وسایل حیوان خانگی

اگر حیوان خانگی دارید و وسایل آن مانند پتو، لباس و … را با ماشین لباسشویی می‌شویید، سعی کنید این وسایل را به صورت جداگانه شسته و پس از اتمام شستشو، محفظه لباسشویی را به صورت دستی تمیز کنید.

آموزش تعمیر لباسشویی که خشک نمی ‌کند

در صورت بروز این مشکل، محفظه لباسشویی تخلیه می‌شود اما برای آبکشی لباس‌ها شروع به چرخش نمی‌کند. در این شرایط کارهای زیر را انجام دهید:

توزیع مجدد لباس ها در لباسشویی

1. توزیع مجدد لباس ها

در این حالت کمی از حجم لباس‌ها را کم کنید. زیرا محفظه شستشوی لباسشویی زمانی که از تعادل خارج شود به صورت خودکار متوقف می‌شود. به همین دلیل مقداری از حجم لباس‌ها را کاهش داده و درب دستگاه را ببندید.

2. مطمئن شوید لباسشویی تراز است

اگر لباسشویی تراز نباشد، ممکن است فرآیند شستشو یا خشک کردن لباس‌ها انجام نشود. با استفاده از یک ترازسنج وضعیت دستگاه را بررسی کنید و با تنظیم پایه‌ها آن را تراز کنید.

3. سیستم تخلیه را بررسی کنید

شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. گاهی ممکن است ذرات و اقلام کوچک در شیلنگ گیر کرده باشند و مسیر خروج آب بسته شده باشد.

آموزش تعمیر لباسشویی که سر و صدای زیادی دارد

در صورت مواجه با این مشکل باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام شود زیرا ممکن است باعث وارد شدن آسیب جدی به دستگاه شود. در این شرایط به صورت زیر عمل کنید:

1. روغن کاری یا تعویض بلبرینگ مخزن شستشو

بلبرینگ مخزن که دقیقا در قسمت زیر آن قرار دارد ممکن است فرسوده شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. اگر هنگام کار کردن دستگاه، صدای جیر جیر به گوش می‌رسد احتمالا بلبرینگ نیاز به روغن‌کاری دارد.

تسمه ‌های لباسشویی را بررسی کنید

2. تسمه ‌ها را بررسی کنید

یکی از علل تولید سر و صدا ممکن است به دلیل فرسودگی تسمه یا قرقره موتور دستگاه باشد. تعمیر و تعویض این قطعات کار پیچیده‌ای است زیرا باید دستگاه باز شود. برای بررسی تمسه‌ها بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید.

آمورش تعمیر دستگاهی که کار نمی ‌کند

یکی از مشکلات رایج این دستگاه‌ها که در این قسمت از آموزش تعمیر لباسشویی با آن آشنا می‌شویم، کار نکردن یا نچرخیدن مخزن شستشو است. در این شرایط مخزن از آب پر می‌شود اما دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد. در این شرایط مورد زیر را بررسی کنید:

دستگاه را مجدد راه اندازی کنید

در این شرایط ممکن است مخزن تحت تأثیر نوسان برق قرار گرفته باشد و نیاز به راه اندازی مجدد (ریست) داشته باشد. محصولات تمام برندها روشی برای تنظیم مجدد دستگاه دارند که برای کسب اطلاع دقیق از روش انجام آن می‌توانید دفترچه راهنمای محصول را بررسی کنید.

تعمیر ماشین لباسشویی که آب را تخلیه نمی‌ کند

بسیاری از افراد پس از پایان فرایند شستشو و باز کردن درب ماشین لباسشویی، با تعدادی لباس غوطه‌ور در آب مواجه شده‌اند که تجربه ناخوشایندی است. برای رفع این مشکل موارد زیر را بررسی کنید:

پمپ تخلیه لباسشویی را بررسی کنید

1. پمپ تخلیه را بررسی کنید

مشکل عدم تخلیه آب از مخزن ممکن است مربوط به گرفتگی پمپ توسط رسوبات یا پارچه و هر وسیله دیگری باشد. برای این کار آب را به وسیله ظرف مناسب از دستگاه خارج کرده و آن را از برق بکشید. پیچ‌های پنل جلویی دستگاه را باز کرده و دستگاه را به سمت بالا خم کنید.

برای ثابت ماندن دستگاه در این حالت از یک تخته استفاده کنید. اگر در این حالت محفظه پمپ را مشاهده کردید در صورت وجود گرفتگی به وسیله یک انبردست آن را برطرف کنید.

ممکن است علت عدم تخلیه آب از مخزن لباسشویی به دلیل گرفتگی لوله تخلیه باشد. لوله را باز کرده و آب موجود در آن را داخل سطل یا لگن بریزید. لوله را بررسی کنید. معمولا گرفتگی در انتهای لوله رخ می‌دهد که می‌توان به وسیله یک انبردست آن را برطرف کرد.

آموزش تعمیر لباسشویی که تکان می ‌خورد یا می لرزد

یکی از مشکلات رایج ماشین‌های لباسشویی هنگام شستشوی البسه، تکان‌ و لرزش‌های شدید است که در برخی موارد منجر به حرکت دستگاه می‌شود. اگر ماشین لباسشویی شما با سرعت بالایی آبگیری کند، این حالت تشدید می‌شود. لرزش، تکان و حرکت لباسشویی خطرناک است زیرا ممکن است باعث جدا شدن لوله‌ها، اتصالات و سیم برق از دستگاه شود.

برای جلوگیری از لرزش و صدای زیاد لباسشویی، این موارد را چک کنید:

1. اطمینان حاصل کنید که دستگاه تراز است

یکی از دلایل حرکت لباسشویی، تراز نبودن پایه‌های آن است. با تراز کردن لباسشویی می‌توانید تا حدی مانع این مشکل شوید.

تسمه‌ های اتصال را سفت کنید

2. تسمه‌ های اتصال را سفت کنید

به مرور زمان ممکن است تسمه‌های دستگاه شل شوند که این امر باعث لرزش و تکان شدید در لباسشویی خواهد شد. کافی است تسمه‌های اتصال را سفت کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

3. از متعادل بودن بار مخرن اطمینان حاصل کنید

بار نامتعادل در مخزن شستشو یکی از اصلی‌ترین علل تکان و لرزش شدید دستگاه در حین کار کردن است. لباس و منسوجات برزگ و سنگین مانند ملحفه، حوله و … را به صورت مساوی در دیگ قرار دهید تا به یک طرف مخزن فشار زیادی وارد نشود.

کلام پایانی

یکی از لوازم خانگی پر کاربرد در هر خانه‌ای ماشین لباسشویی است که ممکن است پس از مدتی و به دلایل گوناگون، دچار خرابی و نقص فنی شود. برخی از ایرادات لباسشویی جزئی بوده و توسط خودتان برطرف خواهد شد. اما برای حل سایر مشکلات باید دستگاه توسط تکنسین متخصص عیب یابی شود. در این مقاله آموزش تعمیر لباسشویی ارائه شد تا بتوانید اطلاعاتی از مشکلات رایج این دستگاه و نحوه رفع آن داشته باشید. در صورت بروز مشکل برای لباسشویی قبل از تماس با تکنسین، بهتر است موارد ذکر شده در مقاله را بررسی کنید.

در نهایت اگر لباسشویی شما روشن نمی‌شود، سر و صدای زیادی دارد، دیگ آن نمی‌چرخد یا به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، از یک تکنسین تعمیر لباسشویی ال جی یا تکنسین‌های متخصص برندهای دیگر (بسته به برند دستگاه خودتان) راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

در صورت روشن نشدن ماشین لباسشویی، ابتدا از وصل بودن جریان آب و برق مطمئن شوید. گای ممکن است علت روشن نشدن دستگاه، وجود مشکل در موتور و میکروسوئیچ باشد که باید توسط تکنسین بررسی شود.

در صورت بروز این مشکل ابتدا بررسی کنید فیلتر لباسشویی کثیف نباشد. همچنین از مواد شوینده به میزان مناسب استفاده کنید تا سفیدی روی لباس باقی نماند.

از مهم‌ترین دلایل عدم چرخش دیگ لباسشویی، می‌توان به حجم زیاد لباس‌های درون دستگاه، خرابی میکروسوئیچ، بلبرینگ و ... اشاره کرد.

نظرات کاربران

در صورتی که پیام شما نیاز به پیگیری دارد حتما شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.