مدیریت علمی و عملی در پرورش «بز سانن»، تحقق اقتصاد مقاومتی در دامپروری

مدیریت علمی و عملی در پرورش «بز سانن»، تحقق اقتصاد مقاومتی در دامپروری

مدیریت علمی و عملی در پرورش «بز سانن»، تحقق اقتصاد مقاومتی در دامپروری

یکی از پرورش دهندگان تولید شیر بز بهداشتی در مشهد توانست همراه با پرورش صنعتی توسعه علمی ایجاد کند و مسیر اقتصاد مقاومتی در دامپروری را روشن سازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پرستوها، جواد ابراهیم پناه از موفقترین پرورش دهندگان بز سانن در خراسان رضوی است که توانسته است علاوه بر کار عملی بصرت علمی در این رشته مسیر تحولی را طی کند و امروز صنایع تبدیلی شیر بز سانن را دنبال می کند، در ادامه مصاحبه خبرنگار ما با این کارآفرین موفق را می خوانید؛

از چه زمانی تصمیم به کار در حوزه پرورش بز سانن را شروع کردید؟

سال ۷۳ در حیدر آباد کرج با بز سانن آشنا شدم و نژاد خالص آن که روزی ۷ کیلو شیر می داد در ذهنم ماندگار شده بود.

پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۷۳ کار در زمینه مرغ گوشتی را شروع کردم که البته در نیرو هوایی مشهد علی رغم استقبال آنها بازهم همکاری ادامه نیافت سپس با وضعیت وخیم سال ۱۳۷۳ کلا از عرصه مرغداری خارج شدم.

پس حدود یک سال و نیم د رحوزه پرورش بز سانن در جنبه های مختلف علی رغم ترسیدن از دزدی مال بازهم با تسیهلات اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی وارد عرصه کار و دامپروری شدم.

کار خود را از یک واجد پرورش ۱۵ راسی در روستای قاسم آباد شهرستان بینالود آغاز کردم و امروز حدود ۳۳ راس بز را پرورش می دهم.

عامل موفقیت شما در این حرفه چه بوده است؟

در طی مراحل کاری برنامه ریزی منظم داشتم و همراه با کار عملی داده های علمی را ثبت می کردم و هم اکنون ۱۸۰ نکته در پرورش بز سانن را جمع آوری کرده ام.

قیمت بزها بسته به میزان شیردهی و خلوص شیر قیمت بزها تفاوت دارد که با مدیریت قوی سالی ۴ بزغاله در قالب دو مرتبه دوقلو زایی در سال اول علی رغم بازگشت سرمایه سود هم برای صاحب طرح دارد.

برای کار تولید می توان از ۵ عد بزغاله هم شروع کرد اما توجیه طرح با پرورش ۱۰ تا ۱۵ عدد است که با برنامه ریزی و دید باز باید کار را آغاز کرد.

با توجه به اینکه بز سانن از ۸ ماهگی بالغ شده و قابل باروری است از سال دوم زاد و ولد بسیاری دارد که هر ۶ ماه زایمان می کند.

تفاوت محصول بز سانن با سایر دام ها چیست؟

تفاوت شیر بز سانن با شیر گاو در توصیه در طب سنتی کاربردی است، در ذکر برتری های شیر بز سانن می توان به لاکتوز کم (به دلیل ایجاد حساسیت برای برخی افراد) ، نوع چربی شیر که چربی سوز بوده همچنین باز شدن عروق اشاره داشت.

در ارزش غذایی شیر پس از شیر انسان و قاطر، شیر بز قرار دارد و سپس شیر گاو است که نسبت به عناصر غذایی دسته بندی شده است.

در زمینه صنایع تبدیلی محصول خود چه اقدامی انجام داده اید؟

برای صنایع تبدیلی شیر بز سانن پس از بررسی محصولات لبنی کره، ماست و دوغ، بستنی را انخاب کردم که از هر کیلو شیر می توان ۱٫۵ کیلو بستنی تولید کرد.

در کارگاه تولیدی با ۲۳ راس بز سانن آماده شیر دهی روزانه ۴۵ کیلو شیر تولید می کنم که نتیجه فرآوری آن حدود ۶۰ کیلو بستنی می شود.

یکی از نکات مهم در پرورش دام و طیور این است که باید به عنوان یک صنعت نگاه کنند ونه یک کار سنتی زیرا برای پشرسفت و کسب درآمد در بازار امروز دانش بنیان بودن کار اهمیت دارد.

مشکلات شما در مسیر کارآفرینی چه بوده است؟

از مهمترین مشکلاتم در کار نبود اطلاعات روز در جامعه علمی و دانشگاهی بود و متاسفانه کتاب کاربردی برای پرورش بز سانن وجود ندارد.

در دانشگاه های پرورش بز سانن متاسفانه مسائل ابتدایی رعایت نشده است و سیستم کار دانشگاه های بصورتی بود که درصد همخوانی ژنیتیکی در جفت گیری ها رعایت نمی شود که همین مورد عامل افزایش زمینه بیماری است.

بسیاری از دامداران در برابر روش های دامداری نوین واکنش تمسخرآمیزی داشتند در حالیکه پس از نتیجه گرفتن از این مسئله همه به دنبال روشهای من بودند.

فضای مورد نیاز پرورش این دام برای ۱۵ راس ۵۰ متر است که من در کارگاهم برای ۵۵ راس ۸۰ متر را اختصاص داده ام .

زمان مورد نیاز برای مشغول شدن در این حرفه خیلی کوتاه است و با دو ساعت در روز فعالیت می توان سالن را مدیریت کرد و حتی زایمان را شما می توانید از طزیق دوربین های مدار بسته کنترل کنید.

یکی از موارد جالب توجه در این مسئله علوفه مورد نیاز است و با توجه به اینکه امسال یونجه در بازار ۱۲۰۰ تومان کیلویی است، کنسانتره با قیمتی حدود ۹۰۰ به فروش می رسد.

تمامی ماده غذایی مورد نیاز در داخل کشور مانند ذرت، یونجه ، کنجاله سویا و جو تولید می شود اما قیمت زیادتری نسبت به اجناس وارداتی دارد.

گزارش/مجتبی بشکنی

انتهای پیام/رض

دیدگاه